Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Szykuje się rewolucja

Wojciech Kozicki
12.07.2018  09:22
egzamin prawo jazdy przepisy zmiany plac manewrowy word
egzamin prawo jazdy przepisy zmiany plac manewrowy word Fot: East News/Krzysztof Kapica/Polska Press

Egzaminatorzy nie są zadowoleni.

Prawo jazdy w Polsce - szykuje się rewolucja. Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jak podaje RMF24.pl, zmienią się zasady przeprowadzania egzaminu praktycznego. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego (WORD) pozostaną własnością samorządów, ale egzaminatorzy staną się jednak pracownikami administracji publicznej, czyli pracownikami wojewody. Przy okazji pieniądze z egzaminów trafią do budżetu wojewody, który podpisze umowy z WORD-ami.

Minister Andrzej Adamczyk zapewnia, że te zmiany zapewnią wyższą zdawalność. Do tej pory podejrzewano, że im więcej niezdanych egzaminów, tym więcej zarabiały WORD-y. Zdaniem ministra te zmiany oznaczają koniec takich oskarżeń.

Egzaminatorzy nie zgadzają się z ministrem. Właściciel ośrodka szkolenia kierowców Maciej Kulka powiedział RMF24.pl, że powinno się raczej zmienić instrukcję egzaminowania (egzaminatorzy interpretują ją jak chcą) i skończyć również z absurdami na egzaminach. Jego zdaniem powinno się wyeliminować np. wymóg dotknięcia zagłówka fotela, by pokazać, że się go ustawiło.

Jak podaje „Tygodnik Ostrołęcki”, Ministerstwo Infrastruktury chce także, by egzamin na prawo jazdy nie był przerywany po błędach. Mają być także zalegalizowane jazdy rodzicielskie (prowadzenia auta pod opieką rodzica przez egzaminem).

To nie jedyne zmiany jakie wkrótce czekają osoby, które chcą zostać kierowcami. Przede wszystkim, cena za zrobienie prawa jazdy ma wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Aby ułatwić życie kursantom i więcej ich nauczyć, niektóre manewry na placu mają wkrótce zniknąć.

Zagłosuj

Za którym razem zdałeś prawo jazdy?

Liczba głosów:

Egzamin na prawo jazdy - popularne błędy:

Przeczytaj więcej
Komentarze