Nowe badania e-papierosów. Nie przypuszczano, że mają na TO wpływ

Wojciech Kozicki
31.01.2018  12:47
Szkodliwość elektronicznych papierosów
Szkodliwość elektronicznych papierosów Fot: Pixabay.com

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia.

Elektroniczne papierosy miały być ratunkiem dla palaczy i ich zdrowia. Okazało się jednak, że są znacznie bardziej szkodliwe  niż podejrzewano. Naukowcy z New York University School of Medicine ostrzegają, że mogą powodować raka i choroby serca. To jednak nie wszystko. „Elektroniki” destruktywnie wpływają nawet na DNA.

Elektroniczne papierosy są kancerogenne. Zwiększają ryzyko raka płuc i pęcherza – oznajmił doktor Moon-shong Tan nadzorujący badania (mirror.co.uk).

Jak podaje sciencemediacentre.org, w badaniach wykorzystano laboratoryjne myszy. Poddawano je wysokiemu stężeniu dymu z e-papierosów. Wystąpiły u nich problemy kardiologiczne i z oddychaniem. Nawet pęcherze moczowe nie pracowały prawidłowo. Naturalne procesy obronne na poziomie genetycznym, chroniące przed nowotworami, nie funkcjonowały jak należy.

e papieros

Zabójcze akumulatory

Moon-shong Tan ma jednak dobrą wiadomość dla fanów elektronicznego dymka. I tak będą zdrowsi niż osoby palące tradycyjne papierosy. Elektroniki są 97 procent mniej rakotwórcze.  Nie należy jednak uważać ich za całkowicie bezpieczne, a najzdrowsze jest całkowite rzucenie palenia. Potwierdziła to Jasmine Just z brytyjskiego Cancer Research .

Wiele osób pali e-papierosy nie dlatego, by rzucić nałóg. Robią to, bo myślą, że będą zdrowsi i nie zagrożą im nowotwory. W samych Stanach z tego rozwiązania korzysta 18 milionów osób, a 16 procent z nich to licealiści – ogłosili naukowcy (mirror.co.uk).

Już w 2017 roku specjaliści alarmowali o szkodliwym aldehydzie w inhalatorach dymu nikotynowego. Kolejne generacje tych urządzeń są coraz bardziej niebezpieczne dla zdrowia z powodu rosnącej mocy akumulatorów.

Zagłosuj

Czy palisz elektroniczne papierosy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze