Dym z e-papierosów zawiera rakotwórczą truciznę. Naukowcy ostrzegają przed śmiertelnym niebezpieczeństwem

Wojciech Kozicki
27.02.2018  14:56
elektroniczne papierosy szkodliwość
elektroniczne papierosy szkodliwość Fot: Flickr.com/Michael Dorausch

Wyniki najnowszych badań przerażają.

"Elektroniki" miały być zdrową alternatywą dla tych tradycyjnych, które zawierają substancje smoliste. Jak się okazuje, wcale nie są takie nieszkodliwe. Podczas wdychania do płuc dostają się kancerogenne opary. Zawierają m.in. ołów, chrom i arszenik.

Wyniki najnowszych badań opublikowano na łamach "Environmental Health Perspectives". Przeprowadzili je specjaliści z Johns Hopkins University's Bloomberg School of Public Health. Przebadano 56 najnowocześniejszych modeli elektronicznych papierosów.

Użytkownicy tych urządzeń powinni wiedzieć, że w wyniku ich nagrzewania się, do organizmów dostają się toksyczne metale – poinformowała Ana María Rule, która brała udział w badaniach. (mashable.com)

Autorzy badań mają nadzieję, że rząd zajmie się e-papierosami i ureguluje kwestie ich bezpieczeństwa dla użytkowników. Przede wszystkich chodzi o zredukowanie ich toksyczności i większą świadomość społeczną zagrożenia.

Wyniki badań: toksyczne metale z urządzenia pod wpływem ogrzewania cewki przedostają się do wytwarzanych oparów - pisze agencja informacyjna Sputnik na swoim profilu społecznościowym. (Twitter.com/SputnikInt)

Wadliwe części

To nie pierwszy raz, gdy specjaliści ostrzegają przed e-papierosami. Naukowcy z New York University School of Medicine stwierdzili, że „elektroniki” mogą powodować raka, choroby serca, a nawet mieć wpływ na DNA. W badaniach wykorzystali laboratoryjne myszy.

Zagrożeniem mogą być także wadliwe części w urządzeniach. W 2017 roku zepsuty akumulator spodowodował zapłon plecaka. Nosząca go Białorusinka nie odniosła większych obrażeń, a ogień udało się ugasić.

elektroniczy papieros szkodliwość

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Jakie papierosy palisz?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze