Wyższe rachunki za prąd. Większe opłaty z powodu wielkiego projektu

Wojciech Kozicki
26.05.2018  13:35
cena energii prąd rachunek Polska
cena energii prąd rachunek Polska Fot: Pixabay.com

Wszystko po to, aby... nie wzrosła cena energii.

Elektrownia atomowa w Polsce powstanie, co zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w styczniu na konferencji prasowej. Data? Konkretny termin rozpoczęcia budowy nie jest znany, ale koszt pierwszych dwóch bloków wyniesie 40-60 miliardów złotych. Skąd wziąć takie pieniądze? Nie posiadają ich polskie spółki energetyczne, więc realna jest podwyżka opłat za prąd.

Cena prądu w Polsce, opłaty za prąd

Rząd twierdzi, że rachunki za prąd nie wzrosną. Jednak portal wysokienapiecie.pl przewiduje, że sfinansowanie wielkiego projektu może być obciążeniem dla podatników. Sądzi, że polscy politycy nie chcą zdradzić tej „tajemnicy” modelu finansowania, ponieważ zbliżają się wybory samorządowe.

Każde państwo ma swobodę wyboru swego miksu energetycznego. Ale jeśli spojrzymy na ekonomię, to tak jest. Rosną koszty inwestycyjne, koszty operacyjne, a zwłaszcza koszty zewnętrzne. Choć oczywiście polityka państwa może być inna, ale budowanie elektrowni atomowej nie jest możliwe bez pomocy publicznej – powiedział wiceszef Dyrekcji ds. Energii w Komisji Europejskiej Karl-Dieter Borchardt. (wysokienapiecie.pl)

ZOBACZ TEŻ: Nowa opłata od PKP. Wyższe ceny biletów

Dodatkowy podatek byłby zaszyty w opłatach gospodarstw domowych jako „opłata jądrowa” lub „opłata środowiskowa”. Mogłaby zastąpić „opłatę przejściową”, ale musiałaby wówczas wynosić 20-30 złotych miesięcznie. Zgodnie z raportem NIK po kontroli Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, dodatkowa opłata miałaby zapobiec takim zjawiskom jak wzrost cen energii w Polsce.

Zagłosuj

Czy chcesz elektrowni atomowej w Polsce?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze