Dzieci muszą całować relikwie w szkołach. „Wróciliśmy do średniowiecza”

Magdalena Kulej
06.06.2018  12:27
Dzieci muszą całować relikwie w szkołach. „Wróciliśmy do średniowiecza”
Dzieci muszą całować relikwie w szkołach. „Wróciliśmy do średniowiecza” Fot: facebook.com/Rafał Gaweł

Internauci są oburzeni nowym pomysłem diecezji.

Rodzice uczniów ełckich szkół donoszą o nowym zwyczaju, który wzbudził w sieci sporo zamieszania. Internauci bez ogródek określają go jako powrót do średniowiecza.

Jak informuje Tok Fm, z okazji obchodów 450 rocznicy śmierci patrona diecezji w Ełku, św. Stanisława Kostki, trwa peregrynacja relikwii i obrazu świętego. Relikwie mają odwiedzić każdy z 26 dekanatów diecezji. Obchodom towarzyszą modlitwy za młodzież i msze święte.

Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że w program uroczystości postanowiono włączyć również szkoły, a dzieci zmuszane są do całowania szczątków zmarłego człowieka. Pomysłodawcą jest Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży.

Taka forma celebracji nie przypadła do gustu internautom. Ci nagłośnili sprawę w sieci. W dyskusję zaangażował się m.in. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i jego założyciel Rafał Gaweł.

To się nie mieści w głowie! Wróciliśmy do średniowiecza. (…) Od szkoły do szkoły podróżują przez cały kraj tzw. "relikwie św. Stanisława Kostki" czyli części ciała wypreparowane z trupa. Szkoła do której dotrze przesyłka spędza dzieci na sali gimnastycznej gdzie czekają księża którzy zmuszają dzieci do całowania trupich szczątków – napisał na Facebooku Gaweł. (facebook.com/Rafał Gaweł)

Setki dzieci zlizuje z relikwii ślinę innych osób, jak się to ma do profilaktyki zapobiegania chorób zakaźnych? Witamy w Polsce 2018 roku. Dewocja, ciemnogród i powszechny brak poszanowania dla konstytucyjnej zasady rozdziału państwa od kościoła – dodał. (facebook.com/Rafał Gaweł)

Absolutnie nie zgadzam się na takie rytuały – dodaje internauta Krzysztof. (facebook.com/Rafał Gaweł)

ZOBACZ TAKŻE: Pieniądze z komunii dla Kościoła? Proszą dzieci o koperty misyjne 

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich namawia rodziców do protestowania u dyrekcji szkół i zawiadomienia sanepidu o przechowywaniu zwłok i prokuratury o naruszeniu konstytucyjnego rozdziału państwa od Kościoła.

Zagłosuj

Co sądzisz o pomyśle diecezji ełckiej?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze