Start najpotężniejszej rakiety świata. Zrewolucjonizuje kosmiczne podróże

Wojciech Kozicki
06.02.2018  14:16
SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy Fot: Facebook.com/Rocket Porn

Przewiezie nietypowy ładunek.

Elon Musk zapowiedział zbudowanie i start rakiety Falcon Heavy już w 2011 roku. Jak obiecał, tak zrobił. Zgodnie z harmonogramem oderwie się od ziemi 6 lutego o godzinie 19:30 czasu polskiego. 

70-metrowy pojazd wystartuje z kosmodromu NASA na przylądku Canaveral z pomocą trzech połączonych ze sobą rakiet nośnych wielokrotnego użytku (Falcon 9). Jak podaje gazeta.pl, siła ciągu w momencie startu będzie równa 18 samolotom Boeing 747.

Misje kosmiczne stanieją. Start Falcon Heavy kosztuje jedynie 90 milionów dolarów. To trzykrotnie mniejsze koszty niż w przypadku obecnie stosowanych technologii. Zabierze na orbitę aż 63800 kilogramów. Przykładowo, obecnie stosowana rakieta Delta IV Heavy udźwignie ok. 22 tony.

Misja na Marsa

Falcon Heavy ma w luku bagażowym nietypowy ładunek. Znajduje się tam wiśniowa tesla, która jest osobistym autem Muska. Za kierownicą siedzi manekin w skafandrze kosmonauty.

Firma SpaceX poinformowała, że Falcon Heavy odegra ważną wolę w eksploracji kosmosu. W przyszłości ma przewozić ludzi i pomóc w dotarciu na Marsa. Nie wiadomo jednak jak poradzi sobie w czasie testów. Sam Musk obawia się odparowania tlenu i zamarznięcia paliwa. Niekorzystnie może wpłynąć na nią także kosmiczne promieniowanie.

Zapowiada się udany start najpotężniejszej rakiety w historii. Może jednak być tak, że zobaczymy spektakularne fajerwerki. To cud, że przy tak ogromnej mocy to wszystko się nie rozlatuje - powiedział Musk (CNN.com).

Jeśli ktoś chciałby obejrzeć start i lądowanie eksperymentalnej rakiety, nie musi jechać do USA. SpaceX będzie transmitować wydarzenie w internecie TUTAJ.

Tak będzie wyglądał start Falcon Heavy:

Zagłosuj

Czy zamierzasz oglądać start rakiety?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze
Redakcja poleca