Niezwykły żółw. Jest „punkowcem” i oddycha przez genitalia [WIDEO]

Wojciech Kozicki
13.04.2018  14:18
Żółw oddycha przez odbyt
Żółw oddycha przez odbyt Fot: Youtube.com/World News

Jest wyjątkowo zagrożonym gatunkiem.

Elusor macrurus to niezwykły gatunek żółwia. Jak podaje theguardian.com, może pochwalić się wyjątkową fryzurą – zielonym irokezem. Są to glony porastające głowę. 40-centymetrowy gad pod brodą ma dwie wypustki. Oddycha również w nietypowy sposób – przez genitalia (skrzelopodobne organy wewnątrz kloaki). Rozmnaża się i wydala za pomocą jednego narządu.

Ten żółw potrafi spędzić pod powierzchnią wody nawet 3 dni. Do rozrodu jest gotowy dopiero, gdy ma 25 lat.To stworzenie o łagodnym usposobieniu.

ZOBACZ TEŻ: Zmarł ostatni nosorożec

Masowe wymieranie gatunków

Tego żółwia można spotkać jedynie w australijskiej Mary River w Queensland. Wkrótce i tam może go zabraknąć. Zdaniem Zoological Society of London (Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne) uplasował się na 29 miejscu listy zagrożonych gadów na świecie. Wynika to z faktu, że te żółwie są masowo wyłapywane i sprzedawane do hodowli.

Żółwie giną, ale i ludzie nie są bezpieczni. Naukowcy ostrzegają, że rozpoczęło się masowe wymieranie. Przed końcem stulecia wiele gatunków bezpowrotnie wyginie. Naukowcy mają jednak plan jak ocalić ludzkość.

Ten żółw oddycha przez genitalia: 

Zagłosuj

Czy podoba ci się fryzura niezwykłego żółwia?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze