Chore dziki spadają z nieba? Rolnicy i myśliwi alarmują

Wojciech Kozicki
19.06.2018  11:28
dzik polska afrykański pomór świń asf
dzik polska afrykański pomór świń asf Fot: East News/M. Watson/ardea.com

Wirus ASF w Polsce. Zarażone zwierzęta zrzucane z samolotu?

W miejscowości Wygnańce w powiecie chełmskim znaleziono martwego dzika. Ciało było zawieszone wysoko na drzewie. Tak przynajmniej twierdzą miejscowi rolnicy i myśliwi. Sprawę nagłośnił dziennikwschodni.pl, powołując się na „Super Tydzień Chełmski”.

Skąd dzik wziął się na gałęzi? Miejscowi są przekonani, że ktoś zrzucił go z helikoptera lub samolotu. Podejrzewają, że sprawcami są „wrogowie polskiej gospodarki”. Dzik miał być zarażony ASF. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel już w grudniu 2017 roku podejrzewał, że za epidemię wirusa może odpowiadać celowe działanie.

Powiatowy lekarz weterynarii w Chełmie Agnieszka Lis zaprzecza plotkom. Potwierdza jednak, że samoloty pojawiły się nad lasem. Zrzucano z nich szczepionkę na lisy. Podejrzewa, że podniósł się poziom wody na terenach zalewowych, a wówczas dzik znalazł się na drzewie.

Epidemia ASF w Polsce

Mieszkańcy tego regionu mają powody do obaw jeśli chodzi o afrykański pomór świń. Jak podaje supertydzien.pl, wykryto kolejne ogniska ASF, co potwierdza Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chełmie. Inspektorzy weterynarii wybijają zwierzęta w kolejnych gospodarstwach, a mięso jest utylizowane.

Rolnicy apelują, by zostawić przy życiu zdrowe zwierzęta, a zająć się odstrzałem dzików. Zarzucają myśliwym bierność. Pod koniec maja zarządzono za to odstrzał 676 świń. Oznacza to dla rolników m.in. dotkliwe straty finasowe.

Przy likwidacji stada stosujemy metody humanitarne. Na pewno nie leje się krew, jak to niektórzy sobie wyobrażają. Zwierzęta są oszałamiane przy użyciu prądu, a potem stosowane są metody farmakologiczne. Za pomocą leków są one usypiane – powiedziała Agnieszka Lis. (supertydzien.pl).

Supertydzien.pl twierdzi jednak, że dorosłe osobniki były zabijane strzałem w głowę. Tylko małe dostawały śmiertelny zastrzyk.

ZOBACZ TEŻ: Polski Związek Łowiecki do likwidacji. Myśliwi zabijają za mało

Zagłosuj

Czy uważasz, że ktoś celowo zaraża dziki ASF?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze