Powrót zabójczej choroby. Epidemia przy polskiej granicy

Wojciech Kozicki
03.04.2018  09:56
Epidemia gruźlicy w Polsce
Epidemia gruźlicy w Polsce Fot: East News/WOJCIECH MOSKAL

Zabija nawet 20 osób dziennie. Lepiej wiedzieć jakie są objawy.

Gruźlica na Ukrainie. Profesor Leonid Hryszczuk z Państwowego Instytutu Medycznego w Tarnopolu w rozmowie z RMF FM powiedział, że nie da się nawet ocenić ile osób choruje. Plaga wymyka się statystykom. Najwięcej przypadków odnotowano na wschodzie kraju, gdzie toczy się wojna.

Służby sanitarne uspokajają, że Polsce nie grozi epidemia gruźlicy. Mówi się jedynie o kilkudziesięciu przypadkach. Lekarze rodzinni mają jednak problem z diagnostyką gruźlicy i nie wysyłają pacjentów na leczenie.

O zagrożeniu epidemią „ukraińskiej” gruźlicy już w styczniu 2018 roku alarmował portal natemat.pl. Wówczas mówiło się o 35 tys. zarażonych osób. Nieoficjalnie miało być ich jednak aż 600 tys. Ostrzegano, że w związku z migracją Ukraińców do Polski, choroba może pojawić się nad Wisłą.

diagnoza gruźlicy
diagnoza gruźlicy Fot: East News/WOJTEK STEIN/REPORTER

Objawy i leczenie gruźlicy

Na początku roku TVN24.pl napisało, że gruźlica zabija na Ukrainie 20 osób dziennie. Sytuację pogorszył fakt, że w republice separatystycznej zamknięto 140 szpitali, głównie  przeciwgruźliczych. Katarzyna Corominas z Polskiego Zespołu Humanitarnego powiedziała, że w związku z konfliktem zbrojnym wyjechali lekarze.

Gloswojewodzki.pl podaje, że w marcu 2018 roku w opuszczonym magazynie w Zaporożu odkryto półtorej tony ludzkich szczątków. Znaleziono także tony odpadów z placówek medycznych. Niektóre z nich zajmowały się właśnie gruźlicą. Tym bardziej powoduje to, że Europejczycy mogą obawiać się epidemii.

W Polsce mieszkają setki tysięcy Ukraińców. Nie wpłynęło to jednak dotychczas na poziom zachorowań w naszym kraju. Jak wskazują oficjalne statystyki, brak tendencji wzrostowej. Odnosi się to też do gruźlicy, która jest oporna na leki. W Polsce poziom zachorowań na nią jest niższy niż w krajach wschodnich – uspokajał Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. (natemat.pl)

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, gruźlica, tzw. „choroba biedaków”, rozwija się jedynie u 10 procent zakażonych. W większości jest to gruźlica płuc. Objawy gruźlicy to m.in. kaszel i bóle w klatce piersiowej. Stosuje się leczenie farmakologiczne, ale prątki Kocha są bardzo odporne na antybiotyki

Obowiązkowe szczepienia nie wyeliminowały całkowicie choroby. Wciąż można zarazić się od prątkujących chorych wdychając powietrze z bakteriami. W ok. 10 procentach przypadków choroba rozwija się bezobjawowo.

ZOBACZ TEŻ: Polsce grozi epidemia Odry

Gruźlica u dzieci - objawy, jak leczyć:

Zagłosuj

Czy obawiasz się epidemii gruźlicy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze