Groźna choroba przy granicy Polski. Rośnie ryzyko epidemii

Wojciech Kozicki
02.06.2018  10:02
objawy odra choroba leczenie epidemia
objawy odra choroba leczenie epidemia Fot: East News/Wojciech Moskal, Science Source/Lowell Georgia

Zaczyna się niewinnie, ale powikłania mogą być makabryczne.

Słowacja. Odra atakuje, rośnie ryzyko epidemii. Tamtejsze służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają, że tak wielu przypadków zachorowań nie było od 1998 roku (546 pacjentów).

Szczepienia na odrę

Jak podaje spectator.sme.sk, prawdopodobnie chorzy „przywieźli” chorobę z Wielkiej Brytanii. Nie byli zaszczepieni. Obecnie najwięcej jest ich na wschodzie Słowacji, głównie w małych miejscowościach, gdzie lekceważy się szczepienia.

Liczba zachorowań rośnie, ponieważ ludzie się nie szczepią. Z tego powodu dojdzie zapewne do rozprzestrzenienia się choroby – powiedział główny inspektor sanitarny Jan Mikas. (spectator.sme.sk)

Mikas uważa, że dojdzie do kolejnych zachorowań. Wiele zależy od tego jak będzie przestrzegana kwarantanna. Zaleca Słowakom szczepienia przeciwko odrze, szczególnie dla dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Malaria w Polsce. Chorzy marynarze w porcie

Odra – objawy i leczenie

Odra, czyli choroba wieku dziecięcego, wywoływana jest przez wirusa (paramyxowirus). Jak rozpoznać odrę? Objawy to m.in. wysypka, kaszel, katar, gorączka, zapalenie spojówek. Jak podaje zdrowie.radiozet.pl, pojawiają się także łzawienie z oczu, opuchlizna powiek, światłowstręt, plamy w jamie ustnej i bóle całego całego ciała. Zarażanie odbywa się np. poprzez kontakt ze śluzem chorego i drogą kropelkową (kaszel, kichanie), picie z jednej szklanki, jedzenie jednym widelcem.

Stosuje się leczenie objawowe. Lekarstwa podawane w czasie choroby to środki na obniżenie gorączki i złagodzenie kaszlu. Podaje się także dużo płynów. Medonet.pl ostrzega, by nie podawać aspiryny, która może wywołać zespół Reye’a.

ZOBACZ TEŻ: Zabójczy wirus w Indiach. Nie ma lekarstwa, możliwa globalna epidemia

Odra powikłania

Odra to także poważne powikłania. Występują wymioty, biegunka, infekcje ucha, infekcje dróg oddechowych, drgawki. Może dojść także do takich powikłań jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, poronienie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i małopłytkowość, zapalenie rdzenia kręgowego. Serwis medonet.pl ostrzega, że nawet po 5-8 latach od zachorowania może wystąpić podostre stwardniające zapalenia mózgu (LESS).

ZOBACZ TEŻ: Epidemia odry na Białorusi. Nie chcą się szczepić

Zagłosuj

Czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

Liczba głosów:

Odra - informacje o chorobie:

Przeczytaj więcej
Komentarze