Wybuchła epidemia zabójczego wirusa. Giną ludzie, a lekarstwo nie istnieje

Wojciech Kozicki
29.05.2018  13:05
Nipah (NiV) Indie wirus epidemia
Nipah (NiV) Indie wirus epidemia Fot: East News/Associated Press

Świat w niebezpieczeństwie, choroba może się szybko rozprzestrzenić.

Epidemia w Indiach. Kraj po raz trzeci zaatakował zabójczy wirus Nipah (NiV). Zabił już 14 osób, 94 poddano kwarantannie, a 17 zarażonych przebywa w szpitalach. Jedna z ofiar to 62-letnia Kalayani. Jak podaje ndtv.com, przebywała w Kozhikode Medical College Hospital od 16 maja.

Objawy choroby

Specjaliści twierdzą, że na wirusa Nipah nie ma lekarstwa ani szczepionki. Objawy to gorączka, duszności, a finalnie zapalenie mózgu. Początkowo chorobę można pomylić z grypą i przeziębieniem.

Śmiertelność wynosi 70 procent. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wirus po raz pierwszy dał o sobie znać w 1998 roku w Malezji. Chorobę przenoszą głównie owocożerne nietoperze w swoich wydzielinach. Zarażać mogą jednak także ludzie i świnie, którzy są nosicielami.

Nie jedzcie owoców podniesionych z ziemi, tym bardziej tych ze śladami zębów i pazurów – ostrzega indyjski rząd. (news.sky.com)

Jak na razie wirus nie wydostał się poza Indie. WHO ostrzega, że może jednak nastąpić wybuch światowej epidemii. Ogniska choroby pojawiły się w regionach oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów. Niektóre z zainfekowanych osób podróżowały wcześniej poza Indie.

ZOBACZ TEŻ: Superbakteria w Polsce. Jest odporna na antybiotyki

Zagłosuj

Czy obawiasz się globalnej epidemii?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze