Budzi się superwulkan w Europie. Będzie katastrofa?

Wojciech Kozicki
15.11.2018  12:20
superwulkan w Europie i możliwy wybuch - Pola Flegrejskie (Campi Flegrei) to zagrożenie dla Europy i świata
superwulkan w Europie i możliwy wybuch - Pola Flegrejskie (Campi Flegrei) to zagrożenie dla Europy i świata Fot: Facebook.com/"Viaggio nel mito"

Superwulkan we Włoszech coraz bardziej niebezpieczny. Naukowcy zbadali skład chemiczny skał i ślady po poprzednich erupcjach. Okazuje się, że Pola Flegrejskie (Campi Flegrei) mogą zamienić się w piekło. Skrywają pod powierzchnią gigantyczne jezioro płynnej lawy. W centrum 13-kilometrowej kaldery znajduje się miasto Pozzuoli.

Komora magmowa podnosi się o 3 centymetry rocznie. Badacze na łamach „Science Advances” napisali, że wulkan jest w fazie „kumulowania się i przygotowania do wielkiego wybuchu”.

Zima wulkaniczna i wybuch wulkanu

To poważnie zagrożenie nie tylko dla Włoch i Europy. Erupcja mogłaby spowodować zimę wulkaniczną i globalne obniżenie temperatury. Życie na Ziemi byłoby zagrożone.

Obecnie naukowcy nie są w stanie określić, kiedy dojdzie do wybuchu wulkanu. W ciągu ostatnich 60 tys. lat doszło jednak do 2 wybuchów Campi Flegrei. Podejrzewa się, że to właśnie erupcja tego superwulkanu doprowadziła do wyginięcia neandertalczyków.

Obecnie w rejonie wulkanu mieszka ponad pół miliona ludzi. Nie będzie jednak ewakuacji. Specjaliści uspokajają, że erupcja może nastąpić nawet za kilka tysięcy lat. Jak podaje nationalgeographic.com, prowadzone są komputerowe symulacje i obserwacje kaldery, by określić, kiedy dojdzie do katastrofy. Jak na razie odnotowuje się wstrząsy sejsmiczne, a ze szczelin wydobywają się gazy wulkaniczne.

Superwulkany i możliwa katastrofa

To nie jedyny superwulkan w Europie. Jeśli wulkan Katla („Dzbanek”) na Islandii wybuchnie, Stary Kontynent czeka katastrofa. Coraz niebezpieczniejszy jest także wulkan Yellowstone, którego wybuch mógłby zniszczyć całe USA.

ZOBACZ TEŻ: Indonezja i wulkan Soputan. Zamienił kraj w piekło [WIDEO]

Przeczytaj więcej
Komentarze