Europejskie państwo zmienia nazwę. Mapy do wyrzucenia

Wojciech Kozicki
13.06.2018  10:59
Europa Grecja Macedonia zmiana nazwy nowa mapa
Europa Grecja Macedonia zmiana nazwy nowa mapa Fot: East News/Marianna OSKO

Koniec wieloletniego sporu może być początkiem nowego.

Macedonia oficjalnie przestanie istnieć. Nastąpi zmiana nazwy i na mapach pojawi się Republika Macedonii Północnej ("Republika Sewerna Makedonija"). To efekt 27 lat rozmów z Grecją. Jak podaje BBC.com, w końcu udało się dojść do porozumienia, o czym poinformował premier Aleksis Cipras. Dodatkowo, ma zmienić się macedońska konstytucja. WP przypomina, że Macedonia na forum ONZ funkcjonuje jako "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii", czyli FYROM.

Dla Grecji nazwa „Macedonia” była problemem, ponieważ Ateny obawiały się roszczeń terytorialnych ze strony swojej prowincji. Ten kraj uzyskał niepodległość w 1991 roku na skutek rozpadu Jugosławii. Dotychczasowy konflikt i niejasności z nazwą utrudniały Macedonii wejście do NATO i Unii Europejskiej.

Nowa mapa Europy - zmiany

Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że Macodonia przyjmie nazwę „Republika Ilinden Macedonii”/„Macedonia Ilideńska”, by nawiązać do powstania ilideńskiego przeciw Imperium Osmańskiemu. Miało ono na celu utworzenie autonomicznego państwa macedońskiego i trackiego.

Pozostaje jeszcze uzyskanie zgody macedońskiego parlamentu (2/3 głosów) i obywateli. To może nie być takie proste. Macedończycy już kilka miesięcy temu wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw.

Zagłosuj

Czy byłeś kiedyś w Macedonii?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze