Prawdziwy skład i produkcja parówek. Obrzydliwe WIDEO [18+]

Wojciech Kozicki
26.06.2018  15:11
parówki produkcja składniki jak to się robi
parówki produkcja składniki jak to się robi Fot: Youtube.com

Ostrzegamy, prawda o parówkach tylko dla osób o mocnych nerwach. Można zwymiotować.

Parówki. Niby wszyscy wiedzą jaki jest ich wpływ na zdrowie, a jednak je jedzą. Zajadą się nimi dzieci, kierowcy na stacjach benzynowych, studenci w dyskontach. Zdrowie.radiozet.pl podaje, że zjada je 30 procent Polaków i jest to najpopularniejszy produkt wędliniarski w Polsce. Być może byłoby inaczej, gdyby wiedzieli jak się robi parówki i co w nich jest, co jest w nich zmielone.

ZOBACZ TEŻ: Polski producent wycofuje swoje parówki. Mogą powodować zapalenie mózgu

Skład parówek

Co jest w parówkach? Portal polki.pl przyjrzał się tym „smakołykom”, które teoretycznie są drobno zmieloną wędliną. W składzie parówek znajdziemy np. wodę, tłuszcz wieprzowy, sól, ekstrakt drożdżowy, mąkę, białko sojowe, polepszacze smaku (emulgatory), skrobię ziemniaczaną, zagęszczacze. Do tego E451, E452, stabilizatory, glutaminian, izoaskorbinian, E621, E250, difosforany, trifosforany. Mięsa bywa w tym niewiele. Jako przykład podano parówki z indyka (firma mająca w nazwie pewne niemieckie miasto), w których jest go zaledwie 38 procent.

Kanał Nauka. To Lubię w serwisie youtube.com ostrzega, że niektórzy producenci w ogóle nie stosją mięsa w parówkach. Woda i tłuszcz stanowią ich kilkadziesiąt procent. Nie żałują jednak skór, chrząstek i ściągien, chemicznych barwników i polepszaczy smaku. Cytryniany i fosforany sprawiają, że parówka pęcznieje i niektórym wydaje się bardziej syta i apetyczna. Stosowana jest także koszenila (kwas karminowy, karmina), czyli czerwony barwnik produkowany z odwłoków wysuszonych mszyc.

ZOBACZ TEŻ: Zjedli dynamit do wódki. Myśleli, że to parówki

Składniki parówek

Zdrowie.radiozet.pl opisuje, że składnikiem parówek jest przede wszystkim mięso ścięgniste takie jak np. pręga wołowa i golonka wieprzowa, by uzyskać zwięzłą konsystencję. Do tego dochodzę tłuste kawałki mięsa (surowiec tłuszczowy), np. podgardle, tłuszcz drobny, skórki wieprzowe i wołowe. Mięso do produkcji parówek musi być tłuste ze względów praktycznych – masa lepiej się wiąże. Chude mięso, by się nie sprawdziło.

Skład parówek to także MOM i MDOM, a więc rozdrobniona masa mięsno-tłuszczowa uzyskana z mięsnych pozostałości zwierząt, np. tkanka łączna. Parówki, które zwierają mięso oddzielone mechaniczne, są zazwyczaj najtańsze. W niektórych parówkach ta masa może stanowić nawet 90% składu. Mięso zastępuje się też emulsją ze zmielonych skór drobiowych i wieprzowych, kawałków kości.

ZOBACZ TEŻ: Koreański teleturniej z parówkami [18+]

Jak się produkuje parówki

W sieci od kilku lat krąży kontrowersyjny i obrzydliwy film. Nagrał go Gabriel Hoss z kanadyjskiego Discovery Channel, gdy odwiedził fabrykę parówek i pokazał nagranie w programie „Jak  to jest zrobione?”. W 2018 roku przypomniał je fakt.pl.

Na filmie można zobaczyć jak się robi parówki i jak rozdrobiona tłusta mięsna masa jest przeciskana przez maszynę. Separatory oddzielają kości od masy. Wszystko trafia do bębna, w którym mięso miesza się z przyprawami, konserwantami i innymi składnikami, skrobią i wodą. Następnie wypompowuje się tego powietrze.

Takie smakołyki trafiają do osłonek. Są wykonane z takich surowców jak np. jelita baranie, jelita wieprzowe, osłonki wiskozowe.

Brian White na swoim kanale w serwisie youtube.com pokazał najbrutalniejszą stronę produkcji parówek. Pokazał jak oprawia się martwe świnie do produkcji. Niektóre z nich parzone są we wrzątku żywcem. Do niektórych parówek dodaje się nawet jeszcze żywe ryby. Na kanale Amiga Rulez również pokazano szokujący film. Niektórzy producenci mielą świnie w całości w wielkich maszynach.

Smacznego...

Zagłosuj

Czy lubisz jeść parówki?

Liczba głosów:

Parówki i hot-dogi – jak to się robi

Test parówek – które są najlepsze?

Parówki – wrzucili do mielarki zwierzęta w całości [18+]

Przeczytaj więcej
Komentarze