Amerykańska telewizja o „polskich obozach śmierci”. Ambasada interweniuje

Magdalena Kulej
22.08.2018  10:43
Amerykańska telewizja o „polskich obozach śmierci”. Ambasada interweniuje
Amerykańska telewizja o „polskich obozach śmierci”. Ambasada interweniuje Fot: twitter.com/PolishEmbassyUS

Stacja odpowiada.

Amerykańska telewizja Fox News użyła w materiale wyemitowanym 21 sierpnia określenia „polskie obozy śmierci”, informując o deportowaniu strażnika obozu pracy w Trawnikach Jakiwa Palija do Niemiec.

Jak donosi Business Insider, na sprawę natychmiast zareagowała polska ambasada w Stanach Zjednoczonych. W zamieszczonym na Twitterze wpisie ambasador Piotr Wilczek zaapelował do stacji o niewprowadzanie widzów w błąd.

Doceniamy, że poinformowaliście o kolejnym wojennym kryminaliście słusznie pociągniętym do odpowiedzialności. Jednak proszę, NIE wprowadzajcie w błąd waszych widzów poprzez pisanie na nowo historii. Obóz pracy Trawniki był niemieckim nazistowskim obozem w okupowanej Polsce – napisał. (twitter.com/PolishEmbassyUS)

Niespełna 4 godziny po interwencji polskiego ambasadora telewizja opublikowała sprostowanie w mediach społecznościowych. 

Dziś rano na pasku napisaliśmy, że nazista, który został deportowany, był strażnikiem w „polskim obozie śmierci”. Obóz śmierci był w Polsce okupowanej przez Niemcy, a nie był „polskim obozem śmierci" – napisano na profilu programu Fox & friends. (twitter.com/foxandfriends)

Sprawa dotyczy Jakiwa Palija, strażnika w obozie pracy w Trawnikach, którego nazwisko od 2016 roku znajdowało się na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy. 95-latek został deportowany 21 sierpnia ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec. Jest oskarżany o współudział w zamordowaniu co najmniej 7 tysięcy Żydów.

Zagłosuj

Co sądzisz o używaniu sformułowania "polskie obozy śmierci"?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze