Boisko zniszczone, klub do likwidacji. Zakonnicy postawili na swoim

Wojciech Kozicki
22.08.2018  12:57
piłka nożna religia boisko
piłka nożna religia boisko Fot: East News/Wojciech Strozyk/REPORTER, Twitter.com/Dawid Tymoteusz Serafin

Pierwszy w Polsce bezdomny klub piłkarski?

Zniszczone ważne boisko, klub piłkarski do likwidacji? Za wszystkim stoją bernardyni z klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pogoń Bugaj

Piłka nożna w Polsce przegrała z Kościołem. Klub piłkarski Pogoń Bugaj może zniknąć, zakon bernardynów chce jego likwidacji narobił mu problemów. Jak podaje krakow.onet.pl, piłkarskie mecze „przeszkadzały w kulcie religijnym”. Duchowni twierdzą, że w czasie rozgrywek piłka trafiała w zabytkową kapliczkę nieopodal boiska. Osoby przyjeżdżające samochodami na mecze miały niszczyć drogę (dróżki kalwaryjskie wpisane do światowego dziedzictwa kultury UNESCO) służącą pielgrzymom.

To jedyny w tej okolic płaski kawałek ziemi, to zapewne zaraz trafi na sprzedaż lub pod dzierżawę – podejrzewa jeden z mieszkańców w rozmowie z „Gazetą Krakowską”. (gazetakrakowska.pl)

Bernardyni poprosili o wsparcie prezydenta Andrzeja Dudę i małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. C-klasowy klub został pokonany. Stracił boisko i budynki klubowe. Zdemontowano bramki, budynki rozebrano i zostawiono gruzowisko. Konserwator zabytków uznał, że piłkarze powinni grać w innej lokalizacji. Nie wiadomo jednak kto podjął ostateczną decyzję o likwidacji boiska.

Onet przypomina, że teren, na którym znajduje się boisko, należał przed II wojną światową do klasztoru. Jednak obecnie jego właścicielem jest Skarb Państwa.

Bezdomny klub piłkarski

Pogoń Bugaj ma problem, ponieważ wkrótce gra mecz u siebie z Jastrzębianką Jastrzębie. Władze gminy zaproponowały inną lokalizuję, ale piłkarze nie chcą się zgodzić, m.in. z powodu dodatkowych kosztów. Brana jest pod uwaga likwidacja klubu.

Czy mieszkańcy się zbuntują? Obawiają się „potęgi zakonu”. W rozmowie z „Gazetą Krakowską” jedna z osób powiedziała, że z zakonem się nie zadziera, bo trzeba gdzieś brać śluby i chrzcić dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Robert Lewandowski sponsorem reprezentacji Polski

Zagłosuj

Jak często chodzisz do kościoła?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze