Naukowcy ostrzegają. Ludziom zostało kilka dekad na Ziemi

Wojciech Kozicki
07.08.2018  13:06
zagłada apokalipsa koniec świata ocieplenie
zagłada apokalipsa koniec świata ocieplenie Fot: Pixabay.com

Spełnia się groźba Stephena Hawkinga?

Koniec świata kojarzy się z takimi katastrofami jak uderzenie asteroidy, inwazja kosmitów albo biblijna apokalipsa. Tymczasem zagłada życia na planecie może być o wiele bardziej przyziemna. I może nastąpić także znacznie szybciej, niż się niektórzy spodziewają.

ZOBACZ TEŻ: Nostradamus i przepowiednie. Kiedy koniec świata?

Globalne ocieplenie i wzrost temperatury

Kilka dekad – tyle czasu zostało ludzkości. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences”, o których pisze metro.co.uk. Jeśli nie zostanie powstrzymane globalne ocieplenie, wkrótce zostanie bezpowrotnie przekroczna pewna granica zmian klimatycznych. Jeśli średnia globalna temperatura wzrośnie jeszcze o 2 stopnie, rozpocznie się „apokaliptyczne domino”.

Wymarcie życia na Ziemi

Naukowcy ostrzegają, że średnia temperatura na Ziemi na skutek zmian klimatycznych może wzrosnąć nawet o 4-5 stopni. Wówczas znaczna część życia na planecie byłaby skazana na śmierć. Poziom wody wzrósłby o 60 metrów.

Profesor Johan Rockstrom z University of Stockholm ostrzega, że podnoszenie temperatury niesie ze sobą kolejne zagrożenia, takie jak np. roztapianie wiecznej zmarzliny, uwolnienie metanu z dna oceanów oraz zwiększenie produkcji dwutlenku węgla przez bakterie oceaniczne. Ziemia zamieni się w zabójczą „szklarnię. Ratunkiem może być redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz opracowanie skutecznej technologii do oczyszczania atmosfery z nadmiaru dwutlenku węgla.

O podobnym zagrożeniu mówił Stephen Hawking podczas Tencet Web Summit w Pekinie. Jego zdaniem Ziemia zamieni się w „skwierczącą kulę ognia”. Opowiedział również, w jaki sposób można ocalić ludzkość przed zagładą.

ZOBACZ TEŻ: Asteroida Bennu. Data końca świata wyznaczona

Zagłosuj

Czy wierzysz w przepowiednie końca świata?

Liczba głosów:

Efekt cieplarniany - informacje:

Co to jest efekt cieplarniany?

Czy globalne ocieplenie to oszustwo?

Przeczytaj więcej
Komentarze