Zbliża się globalna katastrofa ekologiczna. Apel naukowców

Wojciech Kozicki
10.09.2018  13:08
katastrofa ekologiczna globalne ocieplenie
katastrofa ekologiczna globalne ocieplenie Fot: Pixabay.com

Twierdzą, że rządy mają mało czasu na wprowadzenie niezbędnych zmian.

Zmiany klimatu i globalne ocieplenie stają się coraz większym zagrożeniem. 700 francuskich ekspertów na łamach "Libération" ostrzega, że możliwa jest globalna katastrofa ekologiczna. Ich zdaniem, światowe rządy mają czas do 2030 roku, by powstrzymać zachodzące zmiany.

Ostrzegają, że „apokalipsa” już się zaczęła. Ekstremalne temperatury, pożary lasów i topnienie lodowców na Antarktydzie to oznaki zbliżającej się katastrofy. Zwrócili także uwagę na szybko podnoszący się poziom mórz i oceanów oraz ich zakwaszenie.

Walka z globalnym ociepleniem

Jak można zapobiec ekologicznej katastrofie? Eksperci sugerują, by korzystać z bezwęglowych źródeł energii, lepiej izolować budynki i wdrażać rolnictwo ekologiczne. To ich zdaniem „polityczny cel o najwyższym priorytecie”.

To nie jedynie straszenie. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences”, ludziom na Ziemi pozostało tylko kilkadziesiąt lat. Średnia globalna temperatura wkrótce może wzrosnąć o 2 stopnie, a wówczas rozpocznie się „apokaliptyczne domino”.

Przed podobnym scenariuszem ostrzegał również Stephen Hawking. Astrofizyk podczas szczytu naukowego Tencet Web Summit w Pekinie groził, że wkrótce „Ziemia zamieni się w skwierczącą kulę ognia”. Do tej pory mogą jednak skończyć się surowce naturalne niezbędne do utrzymania życia na Ziemi. Już teraz są na wyczerpaniu.

ZOBACZ TEŻ: Kończą się surowce potrzebne do utrzymania życia na planecie

Zagłosuj

Jak twoim zdaniem skończy się świat?

Liczba głosów:

Globalne ocieplenie:

Przeczytaj więcej
Komentarze