Wyciek danych z aplikacji randkowej. Ujawniono, którzy użytkownicy mają HIV

Wojciech Kozicki
04.04.2018  12:07
Test na HIV Aids
Test na HIV Aids Fot: Nebinger Frederic/ABACA/EAST NEWS

To miała być zwykła optymalizacja. 

Grindr to aplikacja randkowa dla homoseksualnych. Jak podaje buzzfeed.com, po „optymalizacji” udzielała informacji o statusie posiadania wirusa HIV firmom Apptimize i Localytics. Pracownicy norweskiej fundacji Sintef dotarli do informacji o stanie zdrowia użytkowników. 

Status o posiadaniu wirusa był udostępniany wraz z innymi informacjami. Zawiniła niekompetencja deweloperów – powiedział Antoine Pultier z Sintef. (buzzfeed.com)

Z aplikacji korzysta dziennie 3,6 miliona użytkowników. W założeniu ma służyć do bezpiecznych i niezobowiązujących spotkań oraz promowania treści kulturalnych. Dane o stanie zdrowia były przesyłane wraz z lokalizacją GPS, ID telefonu oraz emailem.

Grindr, Facebook i wyciek danych

Internauci krytykują Gridr za wyciek danych. Niektórzy twierdzą jednak, że dobrze się stało.

Nosiciele HIV powinni być publicznie znani – uważa Anthony Korkis. (facebook.com/CNN)

To bez znaczenia. Użytkownicy Grindr i tak nie są szczerzy jeśli chodzi o swój stan zdrowia – twierdzi Tim Nguyen. (facebook.com/CNN)

To kolejny powód, by nie używać tej aplikacji – skomentował Shawn Londin. (facebook.com/CNN)

Pozwać ich i niech płacą – postuluje Alan Goodwin. (facebook.com/CNN)

Lina Rosengren-Hovee z University of North Carolina Chapel Hill uważa, że wyciek danych może pogłębić dyskryminację i stygmatyzację nosicieli wirusa HIV. Uważa również, że doszło do poważnego pogwałcenia prywatności użytkowników.

Szef technologiczny Grindr Scott Chen w oficjalnym oświadczeniu zapewnił, że dane użytkowników nie były i nie będą sprzedawane. Powiedział, że poufne informacje są szyfrowane, a z firmami podpisano klauzulę poufności.

To kolejny w tym roku kryzys w mediach społecznościowych. W sieci popularna jest akcja #deletefacebook. Afera z Facebookiem i Cambridge Analytica zbiera swoje żniwo, a użytkownicy chcą wiedzieć jak całkowicie usunąć konto w portalu społecznościowym, który odpowiada za udostępnienie danych 50 milionów użytkowników.

ZOBACZ TEŻ: Tinder wprowadza zmiany. Dyskryminacja mężczyzn?

Zagłosuj

Czy nosiciele wirusa HIV powinni być publicznie znani?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze