Gronkiewicz-Waltz kontra Marsz Niepodległości. "Bez wahania rozwiążę"

Wojciech Kozicki
06.11.2018  10:08
Hanna Gronkiewicz-Waltz kontra Marsz Niepodległości
Hanna Gronkiewicz-Waltz kontra Marsz Niepodległości Fot: Jan BIELECKI/East News

Hanna Gronkiewicz-Waltz kontra Masz Niepodległości 2018. 11 listopada może dojść do rozwiązania pochodu. Ustępująca prezydent Warszawy zapowiedziała zdecydowane działania. Czy na stulecie niepodległości dojdzie do awantury?

Hanna Gronkiewicz-Waltz ostrzegła uczestników marszu w rozmowie z Tomaszem Lisem, że będzie monitorować zgromadzenie. Wszystko będzie fotografowane i analizowane przy pomocy ekspertów. Wszelkie „elementy nienawiści” będą karane rozwiązaniem marszu. Powodowem mogą być np. transparenty z rasistowskimi hasłami.

Tomasz Lis zapytał, czym są elementy nienawiści. Otrzymał odpowiedź, że "to będziemy oceniać".

Jeśli będą race w takim zakresie, jak w zeszłym roku, to bez wahania rozwiążę tę manifestację – zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz. (onet.pl)

Frekwencja na Marszu Niepodległości

Zwróciła także uwagę na odpowiedzialność organizatora (Stowarzyszenie Marsz Niepodległości) za wszelkie niedozwolone działania podczas marszu. Zaleciła „pilnowanie” uczestników. Nie wiadomo, ilu się można ich dokładnie spodziewać. Frekwencja na Marszu Niepodległości 2017 (pod hasłem „My chcemy Boga”) wyniosła zdaniem policji 60 tys. osób.

Policja na Marszu Niepodległości - będzie pacyfikacja?

Prezydent Warszawy zapowiedziała, że specjalnie będzie 11 listopada w Centrum Bezpieczeństwa monitorować zgromadzenie. Bierze za to pełną odpowiedzialność, by potem "nie poniewierano urzędnika". Tomasz Lis zapytał, czy dojdzie do pacyfikacji i zdecydowanych działań policji, ale prezydent nie rozmawiała jeszcze na ten temat z policjantami.

Zwróciła uwagę, że do tej pory popełniano błędy. Przykładowo, nie rozwiązano Marszu Niepodległości, gdy w tłumie znalazł się jeden człowiek w koszulce z napisem "SS".

Tomasz Lis na koniec wywiadu wyznał, że prawdopodobnie Marsz Niepodległości nie będzie spokojny. "Będzie dobrze, może się opamiętają" - odpowiedziała mu Hanna Gronkiewicz-Waltz. 

Czy podczas marszu dojdzie do awantur i pojawiają się kontrowersyjne transparenty? Sądząc np. po artykule "Gazety Wyborczej", można się tego spodziewać. Tekst o "marszu białej rasy" wywołał ogromne kontrowersje i lawinę komentarzy w mediach społecznościowych.

ZOBACZ TEŻ: Katarzyna Warnke ostro o Marszu Niepodległości. Kontrowersyjna wypowiedź

Przeczytaj więcej
Komentarze