Padł rekord zachorowań na grypę w Polsce. Ta liczba niebezpiecznie rośnie

Magdalena Kulej
11.04.2018  13:41
Grypa - rekord zachorowań
Grypa - rekord zachorowań Fot: Aleksandr Kondratuk/East News

W ciągu jednego miesiąca grypa zabiła więcej osób niż przez cały poprzedni rok. 

W sezonie grypowym 2017/2018 stwierdzono rekordową liczbę zachorowań. Od 1 września 2017 r. do końca marca 2018 r. odnotowano w Polsce około 4,4 mln zachorowań i podejrzeń wystąpienia grypy – poinformowali we wtorek eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Jak podaje zdrowie.dziennik.pl, to o prawie 15 procent więcej niż w poprzednim sezonie. Wówczas stwierdzono 3,8 miliona takich przypadków.

Co więcej, liczba zakażeń rośnie od lat. W sezonie 2013/2014 było ich około 2 mln, w 2014/2015 - około 2,8 mln, a w sezonie 2016/2017 – już ponad 3 mln.

Zobacz także: Epidemia grypy zabija w Polsce. Zapadł wyrok w sprawie obowiązkowych szczepień 

Grypa - niebezpieczne powikłania

Rośnie również liczba hospitalizacji i zgonów. W omawianym okresie z powodu grypy do szpitala trafiło 15 363 osób, czyli o 12 procent więcej niż rok wcześniej.

Z kolei z powodu powikłań sercowo-naczyniowych lub układu oddechowego odnotowano 37 przypadków śmiertelnych, w tym aż 27 tylko w marcu. W całym ubiegłym sezonie było ich 25.  

Z tego powodu w 2018 r. przeprowadzona zostanie kampania edukacyjna, która ma zwrócić uwagę ma to, że zakażenie grypą zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Tego rodzaju powikłania, nawet śmiertelne zdarzają się nie tylko u ludzi starszych, ale również u osób w średnim wieku i dzieci, u których nie było obciążeń poważnymi chorobami – podkreśla ekspert. (zdrowie.dziennik.pl)

W 2018 roku choroba zaatakowała z opóźnieniem. Profesor Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie podkreśla, że w tym sezonie grypa pojawiła się dopiero w połowie lutego. To około 3 tygodnie później niż zwykle, bo szczyt zachorowań przypada w Polsce na luty i marzec.

DXRHOzxWsAAgHvM
DXRHOzxWsAAgHvM Fot: twitter.com/noworudzianin

Zobacz także: Epidemia grypy w Polsce. Tak źle nie było od lat, są ofiary śmiertelne

Zagłosuj

Czy zaszczepiłeś się na grypę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze