Epidemia grypy zabija w Polsce. Zapadł wyrok w sprawie obowiązkowych szczepień

Wojciech Kozicki
20.02.2018  09:53
Epidemia grypy w Polsce i szczepienia
Epidemia grypy w Polsce i szczepienia Fot: East News

"Zachorowania na własne życzenie".

Grypa zaatakowała Polaków. Jak informuje RMF24.pl, w tym sezonie zanotowano 272 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania. 4 osoby zmarły.

Jeżeli są zachorowania, to niestety na własne życzenie. Bo jeżeli procent zaszczepienia populacji to  tylko 3,6, to na co my mamy liczyć? – pyta profesor Lidia Brydak z Zakładu Wirusologii PZH (RMF24.pl).

Sytuacja się pogarsza, zapadalność na grypę rośnie. Jest porównywalna z tą z 2017 roku, która była najwyższa od prawie 5 lat. Najgorzej jest na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Prof. Brydak poinformowała, że za większość przypadków odpowiada wirus typu B, który nie wywoła pandemii. Jest mniej podatny na mutacje.

Grypa zbiera śmiertelne żniwo także w Czechach. Zmarły już 33 osoby. Rzeczniczka agencji CTK poinformowała, że pod koniec stycznia odnotowano 1944 chorych na 100 tys. obywateli. W roku 2017 stwierdzono tam 11 zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Szacuje się, że na tę chorobę szczepi się jedynie 5-6 procent Czechów.

Epidemiom w Polsce w przyszłości mogą zapobiec szczepienia. Jak podaje RP.pl, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, będą obowiązkowe.

Jasna linia orzecznicza

Urzędnicy z inspekcji sanitarnej mają prawo zmusić rodziców do szczepienia dzieci w drodze egzekucji administracyjnej. Jeśli tego nie zrobią, grozi im grzywna w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. (RP.pl)

Jasna linia orzecznicza, uznająca szczepienie za obowiązek rodziców, jest paradoksalnie zasługą ruchów antyszczepionkowych, które toczyły boje sądowe – powiedział Jan Bodnar z GIS. (RP.pl)

W 2017 roku ponad 30 tys. rodziców odmówiło poddania dzieci szczepieniom obowiązkowym. Dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH, ostrzega przed powrotem do Polski epidemii chorób uważanych za wyeliminowane. Jako przykład podaje epidemie odry w krajach, gdzie spadła liczba szczepień.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy popierasz obowiązkowe szczepienia?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze