Epidemia grypy w Polsce. Tak źle nie było od lat, są ofiary śmiertelne

Wojciech Kozicki
04.04.2018  15:27
Grypa w Polsce 2018
Grypa w Polsce 2018 Fot: East News/SPUTNIK Russia/Vitaliy Ankov

Liczba przypadków zachorowań rośnie. Powikłania mogą być makabryczne. 

Szczepienia na grypę w Polsce są dostępne, ale rośnie ryzyko epidemii. Jak podaje radiozet.pl, powołując się na dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w marcu 2018 roku zarejestrowano 910 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań. Wystawiono 4,3 tys. skierowań do szpitala. Z powodu wirusa grypy zmarło 27 osób.

Jest coraz gorzej. W styczniu tego samego roku zarejestrowano 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń grypy. Nikt wówczas nie umarł. Miesiąc później odnotowano milion zachorowań i 10 zgonów. Telewizjarepublika.pl bije na alarm, że to najgorsza epidemia grypy w Polsce od 15 lat.

Zdaniem specjalistów sposób na uniknięcie grypy to szczepienia. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk, zasłanianie twarzy przy kichaniu i kaszleniu. Należy uważać z dotykaniem powierzchni w miejscach publicznych i środkach transportu, bo to sposób w jaki roznosi się grypa.

epidemia grypy i szpital Bydgoszcz
epidemia grypy i szpital Bydgoszcz Fot: East News/Polska Press

Grypa – objawy, leczenie i powikłania

Portal portal.abczdrowie.pl podał informację jakie są objawy grypy. Można ją pomylić z przeziębieniem i anginą. To przede wszystkim złe samopoczucie. Pojawiają się dreszcze, gorączka, bóle mięśni, stawów i głowy. Chory jest osłabiony. Po 2 dniach występuje ból gardła, suchy kaszel lub katar.

Z tym wirusem nie ma żartów i lepiej dowiedzieć się jak go leczyć. Powikłania po grypie, np. w wyniku złej terapii, mogą być bardzo poważne. Nie zawsze kończą się na zapaleniu oskrzeli i zatok. Zdrowie.tvn.pl ostrzega, że mogą wystąpić obrzęki twarzy, ucisk w okolicach policzków, ropny katar, bóle uszu i brzucha, wymioty, pogorszenie słuchu oraz niewydolność oddechowa.

Powikłania po grypie to także problemy z układem krążenia, ośrodkowego układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych. W niektórych przypadkach powikłaniami są zapalenie płuc, niewydolność nerek, zapalenie opon mózgowych, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśni wraz z rabdomiolizą oraz zespół Guillaina-Barrégo.

Serewis DOZ.pl radzi jak leczyć grypę. Zaleca leżenie w łóżku, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz spożywanie dużej ilości płynów. W przypadku podwyższonej temperatury należy stosować leki przeciwgorączkowe.

Ból gardła można wyleczyć np. płukaniem go odpowiednimi preparatami i tabletkami do ssania. Istnieją również leki na wirusa grypy, ale nie są do końca przebadane.

Grypa nie jest jedyną epidemią, która zagraża Polakom i Europejczykom. Na Ukrainie szaleje epidemia gruźlicy. Może chorować nawet 600 tys. osób, a szpitale są zamykane. Są też problemy z diagnostyką gruźlicy, zauważeniem objawów i stosowaniem odpowiedniego leczenia. Tymczasem na Białorusi coraz więcej osób choruje na odrę.

ZOBACZ TEŻ: Superbakteria w Polsce. Jest odporna na antybiotyki

Domowe sposoby leczenia grypy:

Grypa - za i przeciw szczepieniom:

Zagłosuj

Czy zaszczepiłeś się na grypę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze