Gwałciciel uniewinniony. „Ofiara nosiła koronkowe stringi, więc chciała uprawiać seks”

Magdalena Kulej
16.11.2018  15:17
gwałciciel uniewinniony
gwałciciel uniewinniony Fot: youtube.com/ProductiehuisEU

27-letni mężczyzna został uniewinniony w sprawie gwałtu na 17-latce. Materiałem dowodowym w sprawie była bielizna nastolatki. Zdaniem ławy przysięgłych stringi dziewczyny sugerowały, że była gotowa na seks.

Nie milkną głosy sprzeciwu w związku z wyrokiem w głośnej sprawie w Cork w Irlandii dotyczącej gwałtu na 17-latce – donosi Irish Tomes. W dniu zdarzenia ofiara miała na sobie koronkowe stringi, co obrona oskarżonego uznała za oczywisty sygnał chęci odbycia stosunku. Wcześniej oskarżony przekonywał, że do zbliżenia doszło za zgodą dziewczyny.

Wyrok uniewinniający wywołał w Irlandii lawinową reakcję. Pod sądami w wielu miastach odbyły się protesty, a w izbie niższej irlandzkiego parlamentu (Dáil) deputowana Ruth Coppinger, demonstrując parę koronkowych majtek, domagała się od rządu wprowadzenia "poważnych zmian prawnych" i zaprzestania „oskarżania ofiar gwałtu”.

ZOBACZ TEŻ: Polak bohaterem we Włoszech. Uratował kobietę przed gwałcicielem

#ThisIsNotConsent

W sieci głos zabierają kobiety z całego świata. Pod hashtagiem #ThisIsNotConsent – czyli „to nie jest zgoda” internautki publikują zdjęcia własnej bielizny w proteście przeciw stosowaniu podobnych argumentów w sądach.

Do akcji przyłączyli się też rodzice zgwałconej nastolatki, która w 2001 roku została zmuszona do pokazania na sali rozpraw bielizny, którą miała na sobie w dniu gwałtu. Widniał na niej napis o treści "Little Devil" ("Mały Diabeł"). Choć 15-letni gwałciciel został uznany za winnego, 2 tygodnie po rozprawie dziewczyna popełniła samobójstwo.

ZOBACZ TEŻ: Tłum wymierzył sprawiedliwość gwałcicielom. Kara jak w „Grze o tron” 

Przeczytaj więcej
Komentarze