Huragan Michael NA ŻYWO. To najgroźniejszy huragan w historii stanu

Magdalena Kulej
09.10.2018  10:38
huragan michael
huragan michael Fot: twitter.com/@abc

Jeden z najgroźniejszych huraganów ostatnich lat zbliża się do wybrzeży USA. Trwają przymusowe ewakuacje. Służby zostały postawione w stan gotowości. Zobacz transmisję LIVE.

Huragan Michael uderzył w Kubę i przemieszcza się w kierunku Stanów Zjednoczonych. Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) poinformowało, że żywioł wciąż przybiera na sile. Jeszcze w poniedziałek określany był mianem burzy tropikalnej. We wtorek rano był już huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Jak przewidują synoptycy, gdy w środę Michael dotrze do lądu, będzie huraganem kategorii trzeciej. Prędkość wiatru może dochodzić do nawet 200 km/h. Spodziewane są groźne powodzie błyskawiczne i powodzie sztormowe z falami sięgającymi nawet 4 metrów. W związku z zagrożeniem gubernator Florydy Rick Scott zarządził w poniedziałek ewakuację przybrzeżnych miejscowości. Już teraz mówi się, że tak silnego huraganu ten rejon USA nie przeżył od 15 lat.

Zagrożona jest głównie Floryda, ale huragan może dotrzeć również w głąb lądu, m.in. do Karoliny Północnej, która kilka tygodni temu została spustoszona przez huragan Florence. Transmisja WIDEO na końcu artykułu.

ZOBACZ NOWE: Tragiczne skutki huraganu Michael w liczbach

AKTUALIZACJA [g. 8.00, piątek]

Władze potwierdziły śmierć 6 osób. 

AKTUALIZACJA [g. 16.00, czwartek]

Huragan Michael osłabł i aktualnie klasyfikowany jest jako burza tropikalna, ale wciąż jest niebezpieczny. Michael w ciągu kilkunastu godzin spustoszył Florydę i część stanu Georgia. Aktualnie przemieszcza się w stronę Karoliny Południowej. Władze potwierdziły śmierć 2 osób. Huragan zniszczył budynki, przewracał drzewa i samochody. Wciąż bez prądu jest 830 tysięcy domów. 

AKTUALIZACJA [g. 19.30, środa]

Śmiertelnie niebezpieczny huragan Michael jako huragan czwartej kategorii dotarł do Florydy. Wiatr wieje z prędkością niemal 250 km/h. Jeśli jego siła choć trochę wzrośnie, będzie klasyfikowany jako huragan piątej kategorii.

AKTUALIZACJA [g. 15.00, środa]

Michael wieje już z prędkością ponad 230 km/h. W ciągu 5 godzin dotrze do wybrzeża Florydy. 

AKTUALIZACJA [g. 11.00, środa]

Michael znajduje się już 200 km od lądu. W środę rano został określony mianem huraganu czwartej kategorii. Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) poinformowało, że wiatr wieje już z prędkością 225 km/h, czyli więcej niż przewidywano. Tym samym Michael stał się najgroźniejszym huraganem w historii Florydy.

Kanał The Weather Channel przygotował wizualizację, która ukazuje przerażającą siłę huraganu i możliwą skalę zagrożenia (wideo od 55 sek.). 

AKTUALIZACJA [g. 20.00, wtorek]

Huragan Michael rośnie w siłę. Prędkość wiatru przekracza już 170 km/h. Michael znajduje się aktualnie w odległości ok. 500 km od lądu.

AKTUALIZACJA [g. 14.00, wtorek]

Huragan Michael został zaklasyfikowany jako huragan drugiej kategorii. Prędkość towarzyszącego mu wiatru sięga już 160 km/h i ciągle rośnie. Obecnie znajduje się ok. 600 km od Florydy. Według przewidywań dotrze do lądu w środę rano czasu lokalnego. 

Więcej informacji wkrótce.

Huragan Michael transmisja LIVE ze studia The Weather Channel

Huragan Michael - gdzie jest teraz?

Przeczytaj więcej
Komentarze