Huragan Michael uderzy w USA. Spodziewane są tornada, lawiny i powodzie

Wojciech Kozicki
08.10.2018  11:08
Huragan Michael - kataklizm w USA
Huragan Michael - kataklizm w USA Fot: Twitter.com/CNN

Tropikalna burza utworzyła się nad Morzem Karabiskim. Jak podaje CNN.com, Stany Zjednoczone szykują się na kataklizm. Żywioł, gdy dotrze do wybrzeży USA, może być uznany za huragan drugiej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Skala Saffira-Simpsona. Wiatr osiągnie prędkość ok. 160 kilometrów na godzinę.

Jak na razie, Michael znajduje się ok. 150 kilometrów od meksykańskiej wyspy Cozumel. Wiatr wieje z prędkością 100 kilometrów na godzinę i już w niedzielę siał spustoszenie na Kubie. Do kontynentu dotrze w połowie tygodnia.

Zgodnie z naszymi prognozami, Michael wejdzie do Zatoki Meksykańskiej w poniedziałek. W środę uderzy we Florydę – powiedział meteorolog Gene Norman w wywiadzie dla CNN.

Huragan uderzy we Florydę - stan wyjątkowy

Najbardziej zagrożona jest Floryda, gdzie ogłoszono już stan wyjątkowy. Huragan może jednak wtargnąć głębiej w ląd i dotrzeć aż do Karoliny Północnej.

Gubernator Florydy Rick Scott ostrzega, że żywioł będzie zagrażał życiu, możliwe są błyskawiczne powodzie. Przewiduje się, że może spaść nawet 50-100 litrów deszczu na metr kwadratowy. Mogą pojawić się także tornada. W terenach górskich mogą zejść lawiny błotne.

Teksas - powodzie

Chociaż żywioł znajduje się daleko od lądu, jego skutki już są odczuwalne. Stan wody niebezpiecznie podniósł się w Teksasie. Wiatr wieje już na kontynencie z prędkością ok. 60 kilometrów na godzinę.

Zmobilizowana została gwardia narodowa. Rozważana jest ewakuacja platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej.

Kataklizmy w Azji

To kolejny kataklizm w tym roku. Szczególnie ucierpiała Azja. W krótkim czasie w Japonię uderzyły tajfun Jebi, supertajfun Trami. Azjatyckie kraje spustoszył także tajfun Mangkhut.  W Indonezji ponad 1000 osób zostało zabitych przez trzęsienie ziemi. Wybuchł także wulkan Soputan.

ZOBACZ TEŻ: Huragan Florence w USA

Przeczytaj więcej
Komentarze