Ile Kościół kosztuje Polaków? Szokujące kwoty

Wojciech Kozicki
23.10.2018  11:25
Ile Kościół zarabia w Polsce i ile dostaje od państwa?
Ile Kościół zarabia w Polsce i ile dostaje od państwa? Fot: Damian KLAMKA/East News

Kler kosztuje Polaków mnóstwo pieniędzy. Podatnicy w Polsce być może nie wiedzą, że z ich portfeli przeznacza się na Kościół miliardy złotych. Czy finansowanie Kościoła z budżetu państwa powinno być zredukowane?

Kościół w Polsce bierze pieniądze od państwa. Jak podaje O2.pl, środki z podatków przeznacza się m.in. na specjalny fundusz, z którego finansowane są składki zdrowotne i emerytalne duchownych. W 2017 roku było to 159 milionów złotych. Przeciwnych takiemu finansowaniu jest 71 procent osób (badanie ogólnopolskiej próby przeprowadzone na panelu Ariadna, metoda CAWI).

Wspomniany portal zwraca jednak uwagę, że Fundusz Kościelny opłaca jedynie 80 procent składek duchownych. Resztę muszą płacić samodzielnie.

ZOBACZ TEŻ: Nowa dotacja dla Rydzyka. "165 milionów w 3 lata"

Fundusz Kościelny - ile pieniędzy Polacy płacą na Kościół?

Kościół w Polsce kosztuje coraz więcej. Jak podaje Newsweek.pl, powołując się na dane Najwyższej Izby Kontroli z wykonania budżetu państwa w części dotyczącej wyznań i mniejszości, jeszcze w 2016 roku Fundusz Kościelny otrzymał od polskich podatników 145 milionów. W 2012 roku było to jedynie 100 milionów złotych. Koszty rosną wraz ze wzrostem płacy minimalnej, a tym samym ze zwiększeniem wydatków na ZUS i NFZ.

„Newsweek” przypomina, że Fundusz Kościelny powstał w 1950 roku. Była to forma rekompensaty za mienie odebrane Kościołowi po wojnie. Środki ma otrzymywać ponad 160 kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

ZOBACZ TEŻ: Kościół zapłacił ofierze księdza pedofilia milion. Wiadomo, skąd wziął pieniądze

Finansowanie Kościoła z budżetu państwa

Co jakiś czas politycy próbują ograniczyć finansowanie Kościoła z podatków. W 2012 roku waką walkę podjął Ruch Palikota. Rząd PO-PSL proponował zastąpienie Funduszu Kościelnego odpisem majątkowym. Obecnie Robert Biedroń postuluje, że chce zakończyć finansowanie Kościoła z budżetu państwa.

Kościół - ile zarabia w Polsce?

Czy rzeczywiście Kościół mógłby finansować się sam? Portal Money.pl w 2011 roku opublikował dane, ile zarabia w Polsce. Okazało się, że od samych wiernych otrzymuje 1,2 miliarda. Dodatkowo, trafiają do niego nawet 2 miliardy złotych w dotacjach od państwa. Na samych katechetów oraz katolickie uczelnie, przedszkola, a także kapelanów podatnicy płacą rocznie 1,65 miliarda złotych. Kościół może także liczyć na pieniądze z Unii Europejskiej. Roczne wpływy wynoszą więc ponad 3 miliardy złotych.

Kościół i podatki

Money.pl przypomina, że Kościół jest w Polsce zwolniony z podatków lokalnych. Nie obowiązują go także podatki od nieruchomości i czynności cywilnoprawne, a także opłaty celne. Ulgi nie dotyczą działalności gospodarczej. Katolickie rozgłośnie radiowe mają status nadawców społecznych, więc nie obowiązują ich opłaty koncesyjne.

ZOBACZ TEŻ: Biskup idzie na emeryturę. Dostał dom za miliony

Polska i konkordat:

Przeczytaj więcej
Komentarze