Wybuchł wulkan. Wcześniej w regionie tsunami i trzęsienie ziemi [WIDEO]

Wojciech Kozicki
03.10.2018  12:09
Indonezja, wybuch wulkanu Soputan
Indonezja, wybuch wulkanu Soputan Fot: Facebook.com/Lim Sow Thye

Może zostać wstrzymany ruch lotniczy.

Indonezja. Wybuch wulkanu Soputan na wyspie Sulawesi. Kilka dni temu kraj spustoszyły trzęsienie ziemi i tsunami.

Jak podaje telegraph.co.uk, wulkan Soputan w prowincji North Sulawesi w środę wyrzucił w niebo 6-kilometrową chmurę pyłu. Naukowcy podejrzewają, że erupcja wulkanu mogła zostać wywołana przez silne wstrząsy sejsmiczne.

ZOBACZ TEŻ: Trzęsienie ziemi w Indonezji. Rośnie liczba ofiar

Wybuch wulkanu w Indonezji

Dailymail.co.uk podaje, że ogłoszono 3 stopień zagrożenia wulkanicznego (czterostopniowa skala). Ruch lotniczy może zostać wstrzymany (pył wulkaniczny stanowi zagrożenie dla samolotów), ale jak na razie lotnisko Sam Ratulangi International Airport w Manado nie odwołało żadnych lotów.

Ludzie zostali bez bieżącej wody i elektryczności. W promieniu ok. 4 kilometrów od wulkanu trzeba nosić maski z powodu pyłu w powietrzu. Nie zarządzono jednak ewakuacji. The Center for Volcanology and Geological Hazard Mitigation (CVGHM) ostrzega, by nie zbliżać się do wulkanu. Mieszkańcy Ranowangko, Lawian, Popang i Kelewahu zostali ostrzeżeni, że możliwe są wycieki lawy.

Trzęsienie ziemi w Indonezji

28 września Indonezję nawiedziło trzęsienie ziemi (7,5 stopnia), w którym zginęło ponad tysiąc osób. Spowodowało tsunami, które uderzyło w wybrzeże (Palu).

Telegraph.co.uk przypomina, że Indonezja jest usytuowana w strefie „Ring of fire” (Pacyficzny Pierścień Ognia, Okołopacyficzny Pas Sejsmiczny). To dlatego jest szczególnie narażona na silne wstrząsy sejsmiczne i wybuchy wulkanów.

Wybuch wulkanu w Europie

Potężna erupcja wulkanu może nastąpić także w Europie. Naukowcy ostrzegają, że Stary Kontynent może zostać sparaliżowany, gdy wybuchnie wulkan Katla na Islandii. Czy zapowiada się powtórka z roku 2010, gdy wybuchł wulkan Eyjafjallajökull

Azja - tajfuny i kataklizmy

Nad Azję nadciąga obecnie supertajfun Kong-rey. Może to być "największy cyklon na świecie". Wcześniej w tym regionie uderzyły tajfun Manghuttajfun Jebi i tajfun Trami

ZOBACZ TEŻ: Wulkan Yellowstone może wybuchnąć. Czy to będzie koniec świata?

Wybuch wulkanu Soputan (Indonezja):

Przeczytaj więcej
Komentarze