ISIS w Polsce. Rusza proces groźnego terrorysty

Magdalena Kulej
03.04.2018  10:10
Sąd Okręgowy
Sąd Okręgowy Fot: East News

To pierwszy taki przypadek w kraju.

3 kwietnia w sali Sądu Okręgowego w Katowicach rozpocznie się proces Mourada T. Marokańczyk jest oskarżony o udział w tzw. Państwie Islamskim (ISIS).

Mourad T. to pierwszy terrorysta z ISIS namierzony w Polsce. Jak podaje dziennikzachodni.pl, podawał się za nieletniego uchodźcę z Syrii. Marokańczyk przemieszczał się pomiędzy śląskimi miejscowościami. W Rybniku wynajął mieszkanie na nazwisko Polaka, gdzie spędził pół roku.

Jak ujawnili śledczy, zatrzymany należał do ścisłego kierownictwa europejskiej komórki ISIS. Był zwiadowcą Abdelhamida Abbaouda, który odpowiadał m.in. za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej.

Mourad T. i zamachy w Paryżu 

Sam Mourad T. miał pomagać w zorganizowaniu zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Na liście terrorystów, z którymi współpracował, znaleźli się m.in. Soufiane Amghar oraz Khalid Ben Larbi.

Mourad T. regularnie kontaktował się z tymi osobami, spotykał się z nimi i podejmował wspólnie z nimi działania związane z działalnością terrorystyczną. Między innymi w telefonie użytkowanym przez Mourada T. ujawniono pliki ze zdjęciami z instrukcjami dotyczącymi tworzenia urządzeń wybuchowych. Inicjowanej przy użyciu telefonu komórkowego - wytworzonej metodą chałupniczą - bomby. W telefonie były także zdjęcia obiektów, w których materiały wybuchowe miały być użyte – informują przedstawiciele Prokuratury Krajowej. (dziennikzachodni.pl)

Zobacz także: Niemiecki raper przeszedł na islam. Zginął w walkach w Syrii 

Prokuratura Krajowa poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Marokańczykowi na początku marca. Mourad T. został zatrzymany 5 września 2016 roku przez agentów katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Za udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym grozi mu kara do ośmiu lat więzienia.

Zagłosuj

Czy boisz się zamachów terrorystycznych w Polsce?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze