Cyklon Jebi nadciąga. "Zniszczyłby całą Polskę"

Wojciech Kozicki
03.09.2018  13:24
tajfun Jebo Japonia
tajfun Jebo Japonia Fot: Twitter.com/ACS Tokyo, Japan

Potężny kataklizm. Ewakuowano już dziesiątki tysięcy osób.

Japonia, nadciąga cyklon tropikalny Jebi. Jest najpotężniejszym kataklizmem tego typu w 2018 roku. Japantimes.co.jp ostrzega, że to największy tajfun z jakim zmierzyła się Japonia w ciągu ostatnich 25 lat.

Tropikalna burza oczywiście nie zagrozi Polsce, ale gdyby tak się stało, skutki byłby katastrofalne. Jak podaje polsatnews.pl, „zdemolowałaby ją w całości”. 

Cyklon Jebi

Jak informuje channelnewsasia.com, Jebi (z ang. „Swallow”) uderzy w Japonię w nocy z 3 na 4 września. Osiągnął już najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Huraganowa „piątka” oznacza, że może wiać z prędkością nawet 300 kilometrów na godzinę. Ciśnienie w oku cyklonu wynosi 915 hPa. Zagrożona jest wyspa Honsiu. Spodziewane są intensywne opady deszczu, lawiny błotne i bardzo wysokie fale.

Prefektury Mie, Wakayama, Tokushima, Aichi i Shizuoka czeka najpotężniejsze uderzenie. Wiatr może zrywać dachy i łamać drzewa. Przez kilka dni może nie być prądu i wody – ostrzega accuweather.com

Japonia - rozpoczęta ewakuacja

Rozpoczęła się już ewakuacja najbardziej zagrożonych obszarów. Jak podaje tvnmeteo.tvn24.pl, w niebezpieczeństwie jest m.in. miasto Nagato. Władze ewakuowały z niego już 27 tys. osób.

Mieszkańcy południowych regionów Kraju Kwitniącej Wiśni nadal zmagają się ze skutkami powodzi stulecia. Straty wyniosły 7 miliardów dolarów i zginęło 225 osób. Pojawiły się wówczas także lawiny błotne (region Chūgoku), które zabiły wiele osób.

ZOBACZ TEŻ: Temperatura rośnie. Ludziom zostało tylko kilkadziesiąt lat na Ziemi

Japonia - cyklon Jebi

Przeczytaj więcej
Komentarze