Start japońskiej rakiety kosmicznej. Doszło do katastrofy [WIDEO]

Wojciech Kozicki
02.07.2018  11:03
start rakieta japonia wybuch momo 2 kosmos
start rakieta japonia wybuch momo 2 kosmos Fot: Youtube.com

Wielki wybuch na platformie startowej.

Japonia, nowoczesna technologia i wielki sukces. Tak przynajmniej miało być. Tonowa rakieta suborbitalna Momo-2 nie znalazła się w przestrzeni kosmicznej. Start zakończył się porażką, a film ze startu opublikowano w internecie.

Platforma startowa znajduje się na wyspie Hokkaido w mieście Taiki. To właśnie stamtąd miała wystartować japońska rakieta zbudowana przez start-up Interstellar Technologies (pierwsze takie prywatne przedsięwzięcie w Japonii). Planowano, że poleci na wysokość 100 kilometrów (granica między Ziemią, a kosmosem). Podczas misji miała przetransportować ładunek o wadze 20 kilogramów, ale zamiast tego po kilku sekundach zamieniła się w kulę ognia. Nastąpił wybuch.

Twórcy 10-metrowej rakiety prawdopodobnie nie byli pewni sukcesu. Test rakiety przeprowadzono w 2017 roku, ale osiągnęła wysokość jedynie 20 kilometrów. Stracono łączność, a silniki się wyłączyły.

Jak podaje japantoday.com, założycielem Interstellar Technologies jest Takafumi Horie. Zarobił fortunę jako dostawca usług internetowych w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale odsiedział również 2 lata w więzieniu za oszustwa finansowe. Najwyraźniej nie zamierza jednak oszczędzać na podboju kosmosu. Na konferencji prasowej zapowiedziano, że projekt będzie zmodernizowany i wkrótce postanie kolejna rakieta suborbitalna.

ZOBACZ TEŻ: Chciał udowodnić, że Ziemia jest płaska. Wystrzelił się w kosmos 

Wybuch japońskiej rakiety kosmicznej:

Przeczytaj więcej
Komentarze