Polska wieś z plażą jak w Dubaju. Unikat na europejską skalę [ZDJĘCIA]

Mateusz Patyk
13.03.2018  15:11
sztuczna plaża w Jarosławcu
sztuczna plaża w Jarosławcu Fot: East News; Facebook.com/Jaroslawiec24

Namiastka „raju” nad Bałtykiem.

Ziarnko do ziarnka... i niedługo turyści przybywający do Jarosławca będą mogli cieszyć się z ogromnej sztucznej plaży. Jak podaje dziennikbałtycki.pl, dzięki tzw. procesowi refulacji, wybrzeże przy tej niewielkiej wsi w woj. zachodniopomorskim wzbogaci się o liczący ponad 5 hektarów obszar pokryty piaskiem. Z takiej atrakcji słynie m.in. Dubaj, ale w Europie tylko Holandia zastosowała podobne rozwiązanie.

Refulacja polega na przepompowywaniu rurami piasku z morskiego dna na plażę. Rozwiązanie to ma na celu stworzenie nowej linii brzegowej, a poszerzony w ten sposób teren jest specjalnie zabezpieczony przed sztormami i wymywaniem podłoża.

To niecodzienne, bo zazwyczaj piasek z refulacji po jakimś czasie wraca do morza - powiedział w rozmowie z serwisem gk24.pl Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino, gdzie leży Jarosławiec.

W rezultacie sztuczna plaża w Jarosławcu ma obecnie 3 hektary, ale do wakacji ma zwiększyć się o dodatkowe 2,5 hektara. Oprócz pokaźnej piaszczystej przestrzeni na turystów będą czekać nowe atrakcje i masa imprez. W lato powstanie w tym miejscu m.in. boisko do siatkówki, a lokalne władze zapowiedziały już montaż kamer transmitujących obraz wybrzeża przez internet.

W Polsce czy w Europie mało jakie miejsce nadmorskie może się pochwalić takim plażowiskiem - ocenia włodarz gminy Postomino.

Refulację brzegu w Jarosławcu finansuje i wykonuje Urząd Morski w Słupsku.

Zobacz „plażę rodem z Dubaju” na polskim wybrzeżu:

Przeczytaj więcej
Komentarze