Manewry na placu do likwidacji. Szkoły jazdy apelują

Wojciech Kozicki
16.06.2018  11:48
prawo jazdy egzamin plac łuk
prawo jazdy egzamin plac łuk Fot: East News/Adam Staskiewicz

Mogą pojawić się nowe zadania na egzaminie na prawo jazdy.

Jazda po łuku na placu manewrowym może wkrótce nie być problemem podczas robienia prawa jazdy. Łódzcy właściciele szkół jazdy chcą zrezygnować z tego manewru, a egzamin na prawo jazdy stanie się łatwiejszy. Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców AUTOS w Łodzi zbiera już nawet podpisy pod wnioskiem do Ministerstwa Infrastruktury. Twierdzą, że leży to w interesie kierowców. Jak podaje moto.wp.pl, powód może być jednak inny.

Plac manewrowy - koszty

Powodem może być nowelizacja, która jest w stanie zlikwidować małe szkoły jazdy. Ministerstwo Infrastruktury opracowuje zakaz współdzielenia placów manewrowych przez Ośrodki Szkolenia Kierowców. Małe szkoły jazdy nie zawsze są w stanie samodzielnie utrzymać plac manewrowy, więc będą zmuszone obciążyć kursantów dodatkowymi kosztami. Duże szkoły wspierają pomysł ministerstwa, ponieważ finansowe utrzymanie placu nie jest dla nich problemem.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany dla kierowców 2018. Nowe tablice rejestracyjne

Egzamin na prawo jazdy - zadania

Piotr Rucki (szkoła jazdy Emol) twierdzi, że 90 procent instruktorów uczy schematów. Nie wszystkie manewry można wykonać w ruchu miejskim, więc chce, by obowiązywały zadania egzaminacyjne w innej formie. Co więcej, 30 procent kursantów oblewa egzamin na placu właśnie „na łuku”. Prezes AUTOS postuluje, by część czasu z placu przeznaczyć na jazdę po drogach szybkiego ruchu i autostradach.

Podobny pomysł próbowano przeforsować już w 2016 roku. Pomysłodawcy ponieśli jednak porażkę, ale teraz ich apel zyskał ogólnopolski zasięg i zyskał zwolenników w internecie.

ZOBACZ TEŻ: Prawo jazdy. Nowe przepisy 2018

Zagłosuj

Za którym razem zdałeś prawo jazdy?

Liczba głosów:

Jak przejechać łuk na placu manewrowym?

Przeczytaj więcej
Komentarze