Mandaty dla rowerzystów. Koniec z jazdą chodnikiem?

Wojciech Kozicki
28.06.2018  10:45
rowerzyści mandat przepisy prawo
rowerzyści mandat przepisy prawo Fot: East News/Bartosz Krupa/East News

Policja bierze się za jednoślady. Kary nawet za prędkość.

Rowerzyści i nowe przepisy ruchu drogowego. Policja bierze się za jednoślady. Rowerzyści otrzymają mandat za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym i zapłacą nawet 100 złotych. To nie jedyne kary jakie ich czekają.

ZOBACZ TEŻ: Mandaty dla rowerzystów za zbyt dużą prędkość

Rowerem po chodniku

Jak informuje moto.wp.pl, powołując się na „Gazetę Wyborczą”, nieuzasadniona jazda chodnikiem również jest karana. Rowerzysta może otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Moto.pl przypomina, że rowerzyści mogą podróżować chodnikami m.in. gdy panują niekorzystne warunki pogodowe, szerokość chodnika wynosi przynajmniej 2 metry oraz gdy rowerzysta ma pod opieką dziecko do lat 10.

ZOBACZ TEŻ: Progi zwalniające na ścieżkach rowerowych

Jazda rowerem  - przepisy i kary

Przejechanie rowerem przez przejście dla pieszych to 200 złotych. Warto też zainwestować w zestaw słuchawkowy, ponieważ za korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem można zapłacić 200 złotych. Taka sama kara obowiązuje za jeżdżenie w sposób, który utrudnia poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto również sprawdzić jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru, bo za brak wymaganego elementu, np. odpowiednich świateł, można zapłacić nawet 500 złotych.

Macie rower elektryczny? Jeżeli posiada silnik o mocy większej niż 250 W, w świetle prawa nie jest już rowerem. Jazda takim jednośladem po ścieżce rowerowej może kosztować 100 złotych.

Lepiej nie jeździć rowerem po alkoholu. Grozi za to nie tylko mandat w wysokości kilkuset złotych. Jeśli policjant uzna, że pijany rowerzysta stwarza zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, sprawa może skończyć się w sądzie, grzywną w wysokości 5000 złotych, kilkunastodniowym aresztem i wieloletnim zakazem prowadzenia pojazdów niemechanicznych.

ZOBACZ TEŻ: Kradzież roweru. Złodziej gorzko pożałował [WIDEO]

Zagłosuj

Czy przepisy dla rowerzystów powinny być zaostrzone?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze