Jeszcze bardziej szkodliwe fast foody. Naukowcy odkryli kolejne niepokojące właściwości

Magdalena Kulej
30.03.2018  10:20
Jeszcze bardziej szkodliwe fast foody. Naukowcy odkryli kolejne niepokojące właściwości
Jeszcze bardziej szkodliwe fast foody. Naukowcy odkryli kolejne niepokojące właściwości Fot: .shutterstock.com

Bary z szybkim jedzeniem mogą stracić klientów.

Osoby, które często jedzą na wynos, są w większym stopniu narażone na raka lub utratę płodności niż ci, którzy jadają w domu. Ustalili to badacze z George Washington University w Waszyngtonie.

Jak podaje theguardian.com, wszystkiemu winne są foliowe i plastikowe opakowania. Pudełka takie jak saszetki na frytki czy kubki są zwykle tworzone przy użyciu tzw. ftalanów, czyli plastyfikatorów. Te mogą znaleźć się w żywności, migrując z opakowania.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy pomysł rządu. Jedzenie z fast foodów oznaczone jak papierosy

Ftalany stosuje się w celu zwiększenia elastyczności i trwałości opakowań. Często też spotyka się je m.in. w szamponach, tuszach do drukarek, zasłonach prysznicowych czy materiałach budowlanych. Okazuje się jednak, że mimo swojej funkcjonalności mogą poważnie szkodzić.

Ftalany a ryzyko zachorowań 

Naukowcy postanowili zbadać związek pomiędzy ekspozycją na ftalany, a zdrowiem. Okazało się, że mogą one prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej, co prowadzi często do niepłodności.

Ten toksyczny związek chemiczny ma też związek ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi. Badacze oszacowali je na podstawie danych zebranych od 10 tysięcy osób w ciągu 9 lat.

Jak informują, w moczu osób stołujących się wcześniej na mieście wykrywano o 35 procent wyższe stężenie ftalanów niż w przypadku osób, które spożywały posiłek w domu. Jeszcze bardziej niepokojący jest wskaźnik u młodzieży, który wynosił nawet 55 procent więcej.

Naukowcy zgodnie potwierdzają, że należy wprowadzić stosowne regulacje prawne i wdrożyć programy informacyjne, które uświadomiłyby społeczeństwo o zagrożeniach płynących ze styczności z plastyfikatorami.

frytki
Zagłosuj

Jak często jadasz poza domem?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze