Zjadł sushi, stracił rękę. "Potwór" zaczął pożerać jego ciało

Wojciech Kozicki
29.08.2018  11:44
sushi zdrowie pasożyty bakterie ryzyko
sushi zdrowie pasożyty bakterie ryzyko Fot: Facebook.com, Pixabay.com

Nie każdy wie, co zjada razem z surową rybą.

Sushi – można znaleźć przepis w internecie i zrobić w domu, albo zjeść najlepsze w Polsce w restauracji, ale ryzyko zatrucia zawsze istnieje. Przekonał się o tym 71-letni mężczyzna z Korei Południowej. Jak podaje metro.co.uk, surowa ryba zaszkodziła mu tak bardzo, że konieczna była amputacja ręki.

Sushi - zatrucie

12 godzin po zjedzeniu sushi na jego skórze zaczęły pojawiać się wrzody i pęcherze. Narośl na wewnętrznej stronie dłoni była rozmiarów piłki golfowej. Odczuwał coraz silniejszy ból. Po 2 dniach udał się do szpitala. Stwierdzono, że jest zainfekowany mięsożernymi bakteriami (przecinkowce, Vibrio vulnificus) zjadającymi jego tkankę.

ZOBACZ TEŻ: Wsadził nogi do wody. Pasożyty zaczęły zjadać go żywcem [+18]

Sushi - amputacja ręki

Lekarze osuszyli pęcherze. Walka o rękę trwała 25 dni. Konieczna była jednak amputacja, by zatrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.

Jedzenie sushi - Czy jest bezpieczne? 

Czy jedzenie sushi jest bezpieczne? Możliwe jest nie tylko zwykłe zatrucie pokarmowe. Zdrowie.com.pl ostrzega, że potrawa może zawierać pasożyty, wirusy i metale ciężkie.

Wiele zależy od m.in. od przechowywania składników w odpowiednich warunkach. Konieczne jest wcześniejsze zamrożenie ryby, aby zabić pasożyty. Wciąż jednak można zachorować np. na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Ryby łatwo mogą ulec skażeniu. Niektórzy specjaliści twierdzą jednak, że najlepsze sushi jest „prosto z morza” i warto podjąć ryzyko.

Sushi i ryzyko

Zwalcz-pasozyty.pl ostrzega, że sushi i sashimi to m.in. tasiemce, które mogą pasożytować na rybach. Niektóre przenikają przez ściany układu pokarmowego i powodują stany przypominające nowotwory. Pisaliśmy o tasiemcu, który żył w kręgosłupie kobiety, a lekarze myśleli, że to rak.

Sushi - objawy zatrucia

Objawy zatrucia po zjedzeniu sushi to nie tylko biegunka, wymioty i bóle brzucha. Może dojść nawet do zaburzeń oddychania. Zjedzenie sushi może oznaczać takie choroby jak np. difylobotrioza, gnatostomoza i zakażenie przywrami (paragonimoza).

Portal polki.pl ostrzega, że jedzenie sushi to także możliwy scombrotosizm. To reakcja toksyczna z powodu nadmiernego spożycia histaminy. Powstaje w mięsie ryby na skutek bytowania w nim bakterii.

Sushi w domu – przepis na chorobę?

W wielu restauracjach pasożyty z sushi giną, ponieważ surowe ryby są przechowywane w temperaturze -35 stopni Celsjusza. Niestety, sushi w domu może okazać się zabójcze, bo nie każdy ma lodówkę z tak mocnym chłodzeniem.

Świeże sushi... aż za bardzo

Japończycy poszli o krok dalej. Tradycyjna japońska kuchnia to m.in. „iki hokkigai" i ikezukuri. Je się jeszcze żywe owoce morza i ryby. Ruszają na talerzu.

ZOBACZ TEŻ: Pasożyt jak z horroru. Zjada rybę od środka i uprawia seks w jej ustach

Zagłosuj

Jesteś amatorem sushi?

Liczba głosów:

Jak zrobić sushi w domu?

Sushi bar w Japonii

Jak zrobić sushi?

Przeczytaj więcej
Komentarze