Urban skazany za zdziwionego Jezusa. "Najwyższa taka kara w historii Polski"

Wojciech Kozicki
11.10.2018  12:55
Jerzy Urban - skandal i wyrok sądu dla NIE
Jerzy Urban - skandal i wyrok sądu dla NIE Fot: Facebook.com/Jerzy Urban

Karykatura Jezusa "z mało inteligentnym wyrazem twarzy" została uznana za obrazę uczuć religijnych. Jerzy Urban musi zapłacić majątek. Twierdzi, że Polska jest „państwem wyznaniowym”, a obrazek był niewinny.

Jerzy Urban (redaktor naczelny "NIE" i rzecznik rządu PRL) został skazany za obrazę uczuć religijnych. Jak podaje natemat.pl, sąd zdecydował, że musi zapłacić 120 tys. złotych grzywny i pokryć koszty sądowe (28 tys. złotych).

ZOBACZ TEŻ: Nowy gigantyczny Jezus w Polsce. Pomnik ze Świebodzina ma konkurencję

Tygodnik „NIE” zwrócił uwagę, że to kara trzykrotnie wyższa od tej, której domagał się prokurator. To również „najwyższa tego typu kara w historii Polski".

Pomimo przewidzenia skutków publikacji karykaturalnego wizerunku Chrystusa, godził się na to, że może on obrażać uczucia religijne chrześcijan - uzasadnił wyrok sędzia Rafał Stępniak. (gazeta.pl)

Jestem zaskoczony i byłbym zaskoczony każdym wyrokiem skazującym.Taki wyrok jest wbrew opinii biegłych i wbrew pewnej oczywistości, którą wyrażał rysunek zdziwionego Jezusa, umieszczony w artykule o apostazjach w Kościele katolickim – skomentował wyrok Jerzy Urban. (gazeta.pl)

Obraza uczuć religijnych

Wspomniana karykatura symbolu Serca Jezusa Chrystusa została opublikowana w tygodniku „NIE” w 2012 roku. Znalazła się w artykule dotyczącym apostazji w Kościele w Polsce. 6 osób poczuło się obrażonych, więc 2 lata później sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów. Zarzuciła Urbanowi, że opublikował "karykaturalny wizerunek nawiązujący do wizerunku Jezusa z mało inteligentnym wyrazem twarzy".

Wyrok i apelacja - "zagrożona wolność słowa"

Jerzy Urban martwi się, że w Polsce zagrożona jest wolność słowa i media są w niebezpieczeństwie. Powiedział także, że osoby, które zgłosiły grafikę do prokuratury nawet nie czytały artykułu, a obrażeni poczuli się jedynie ich znajomi. Mieli w sądzie przyznać, że nie zapoznali się z treścią publikacji w „NIE”, którą ilustrował kontrowersyjny obrazek.

Wyrok nie jest prawomocny. Urban zapowiedział, że złoży apelację.

ZOBACZ TEŻ: Gigantyczny krzyż stanął koło Jarosławia. Kaczyński: „Jestem wzruszony”

Jerzy Urban - "Muzułmanin tańczy":

Jerzy Urban - szokujące wypowiedzi filmy

Jerzy Urban kontra Jezus Chrystus i Tadeusz Rydzyk:

Jerzy Urban pali symbole narodowe:

Przeczytaj więcej
Komentarze