Jezus leczył marihuaną? Historyk wyjaśnia cuda i objawienia

Wojciech Kozicki
09.07.2018  22:15
jezus chrystus narkotyki cuda objawienia uzdrawianie religia
jezus chrystus narkotyki cuda objawienia uzdrawianie religia Fot: East News/Pressmonk, Pixabay.com

Religijny odlot.

Jezus Chrystus, religia i narkotyki – to połączenie nie każdemu wydaje się abstrakcyjne i obrazoburcze. Historyk i autor książek propagujących stosowanie marihuany David Bienenstock twierdzi, że ok. 2000 lat temu konopie indyjskie były powszechnie wykorzystywane na Bliskim Wschodzie do leczenia. Niektórzy ich działanie mogli wówczas uznać za cuda religijne. 

„Święte olejki” zawierały ekstrakt z marihuany (Kaneh Bosum). Wcierano je w skórę, by pomagały na dolegliwości fizyczne i psychiczne. Mogły mieć przy okazji działanie psychoaktywne. Zdaniem kontrowersyjnego historyka korzystali z tego Jezus i apostołowie, by doznawać objawień.

Nie wszyscy zgadzają się z teorią Bienenstocka. Lytton John Musselman, który jest profesorem na Old Dominion University, uważa że nawet jeśli chrześcijanie stosowali wówczas marihuanę, to była ona tak słaba, że jakikolwiek odlot był niemożliwy. Zarzuca również historykowi błędną interpretację hebrajskiego słowa „keneh-bosum” i twierdzi, że chodziło raczej o tatarak, czyli wonną trzcinę.

ZOBACZ TEŻ: Wpływ marihuany na zdrowie

Musselman zwraca uwagę, że tatark ma właściwości lecznicze i do tej pory stosują go np. uzdrowiciela na Sri Lance. Pełnił również istotną rolę dla Indian z Ameryki Północnej.

David Bienenstock nie jest pierwszą osobą, która posądza Chrystusa o takie „grzechy” jak stosowanie marihuany. Serwis ranker.com opublikował nawet 9 dowodów na to, że Mesjasz korzystał z konopi indyjskich. Wskazuje na fragment Biblii, gdzie znajduje się przepis na „święty olejek” (Księga Wyjścia, 30:22-36). Zwraca także uwagę, że imię Chrystus oznacza „namaszczony”. Być może chodzi o namaszczenie olejkami z konopi indyjskich. Dodatkowo, przywołuje teorie badaczy, którzy twierdzą, że Jezus był mocno zainspowany wschodem, poróżował po Azji i dotarł nawet do Tybetu, by zgłębiać mistyczną wiedzę tamtejszych mnichów.

ZOBACZ TEŻ: Lidl legalnie sprzedaje marihuanę

Zagłosuj

Zażywałeś kiedykolwiek narkotyki?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze