Pół godziny później miał już nie żyć. Ułaskawili go moment przed egzekucją

Magdalena Barszczak
23.02.2018  13:40
Kara śmierci zamieniona na dożywocie. Ojciec skazanego dopiął swego
Kara śmierci zamieniona na dożywocie. Ojciec skazanego dopiął swego Fot: Wikimedia.org

Skazany zdążył zjeść ostatni posiłek.

Gubernator stanu Teksas Greg Abbott ułaskawił skazanego na karę śmierci Thomasa Bartletta "Barta" Whitakera. O złagodzenie wyroku starał się ojciec więźnia Kent Whitaker - donosi nbcnews.com. 

Decyzja Abbotta została ogłoszona zaledwie na pół godziny przed tym, jak Thomas "Bart" Whitaker miał otrzymać śmiertelny zastrzyk. To trzeci raz w ciągu 40 lat, gdy udzielono takiej łaski.

38-latek trafił za kratki po tym, jak w 2003 roku zaplanował ze wspólnikami masakrę, w wyniku której zginęła jego matka i brat. "Bart" zaprosił bliskich na uroczystą kolację z okazji rzekomego ukończenia studiów. W rzeczywistości nigdy się na nie nie zapisał. 

W dniu zabójstwa Chris Brashear czekał na Whitakerów w ich domu na przedmieściach Houston. Kiedy wrócili z przyjęcia, mężczyzna strzelił w kierunku 19-letniego Kevina Whitakera i 51-letniej Patricii Whitaker. Zginęli na miejscu. Ojciec Thomasa został postrzelony, ale przeżył. Aby odwrócić podejrzenia od siebie, 23-letni wówczas Thomas zaczął szamotać się z napastnikiem. 

Whitakerowie byli zamożni. Motywem "Barta" miały być pieniądze z ubezpieczenia, które dostanie po śmierci rodziców. Po powrocie ze szpitala Kent mieszkał jeszcze przez jakiś czas z Thomasem, nie będąc świadomym, że to jego pierworodny zaplanował zabójstwo.

Thomas "Bart" Whitaker w 2007 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok miał zostać wykonany 20 lutego. Jak donosi "Daily Mail", Whitakerowi podano nawet ostatni posiłek - enchiladę z kurczaka z ryżem, fasolą i warzywami, zanim egzekucja została odwołana. 

Whitaker już od dłuższego czasu starał się o złagodzenie kary dla syna. Mężczyzna jest człowiekiem bardzo religijnym. Uważał, że pozbawienie Thomasa życia wyrządzi jeszcze większe zło. Po zamianie kary śmierci na dożywocie 38-latek musiał "dobrowolnie i na zawsze zrzec się wszelkich roszczeń do zwolnienia warunkowego".

Skazany ułaskawiony godzinę przed egzekucją
Skazany ułaskawiony godzinę przed egzekucją Fot: AP/EAST NEWS/Austin American-Statesman

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Przeczytaj więcej
Komentarze