Może zabraknąć karpia na święta. Szykują się walki o ryby w sklepach?

Wojciech Kozicki
23.10.2018  16:12
KArp w wodzie - będą ryby na Wigilię?
KArp w wodzie - będą ryby na Wigilię? Fot: Pixabay.com

Na Wigilii wśród 12 potraw nie u wszystkich w tym roku znajdzie się karp. Niektórzy już próbują znaleźć przepis na tradycyjną wigilijną rybę, ale być może obejdą się smakiem. Ceny karpia mogą pokrzyżować im plany.

Jak podaje „Super Express”,  już teraz karp jest droży o 5 złotych, niż rok temu. Cena takiej ryby wynosi 17 złotych za kilogram, ale kolejnych podwyżek należy spodziewać się przed świętami. Cena za kilogram może wynieść nawet 20 złotych.

Zaczęliśmy odłowy o kilka dni później niż zwykle, bo październikowe temperatury były tak wysokie, że ryby poszukiwały tlenu, co uniemożliwiało połowy – powiedział Marek Azarkiewicz z gospodarstwa rybackiego w Międzyrzeczu. (se.pl)

Stawy hodowlane i problem z karpiami

Do takiej sytuacji doprowadziła susza. W wielu miejscach nie odbyło się zarybianie stawów. Straty spowodowały też dzikie ptaki, których pożywieniem są ryby. Część karpi z powodu opóźnionego zarybiania nie zdążyła też należycie wyrosnąć.

Karp - dieta i zdrowie

Karp, chociaż to ryba tłusta, jest dobry dla zdrowia. Jak podaje zdrowie.tvn.pl, ma pozytywny wpływ na pracę serca. Zawiera w dużej ilości potasu i fosforu, więc poprawia pamięć i koncentrację. Mięso karpia ze względu na nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

ZOBACZ TEŻ: Karp w Lidlu i ostra walka [WIDEO]

Karp smażony - przepis:

Karp bez ości - przepis:

Karp w galarecie - przepis:

Przeczytaj więcej
Komentarze