Kontynent się rozpada. Potężne pęknięcia ziemi, ludzie uciekają z domów [WIDEO]

Wojciech Kozicki
22.03.2018  14:30
Katastrofa w Afryce i płyty tektoniczne
Katastrofa w Afryce i płyty tektoniczne Fot: Youtube.com/Kenya News Alert TV

Geolodzy ostrzegają, że to dopiero początek.

Trzeba będzie sporządzić nowe mapy. Jak podaje unilad.co.uk, kontynent afrykański pęka. Odrywa się jego wschodnia część. Afryka może zostać bez swojego słynnego „rogu”.

Chociaż rozpad Afryki nastąpi za miliony lat, ludzie już są w niebezpieczeństwie. Rozgrywają się sceny jak z filmów katastroficznych. W Kenii na terenie wulkanu tarczowego Suswa pojawiła się ogromna rozpadlina i zniszczyła ruchliwą drogę. The Kenya National Highways Authority apeluje do kierowców, by podróżowali inną trasą. 

Widok z lotu ptaka na Mai Mahiu. Wielkie pęknięcie ziemi rozerwało drogę – napisało  NTV News na swoim Twitterze.

Aktywność wulkaniczna i płyty tektoniczne

Rozpadlina ma 15 metrów głębokości i 20 metrów szerokości. Geolodzy ostrzegają, że to nie koniec takich katastrof. W Krainie Wielkich Rowów Afrykańskich to tylko jeden ze „słabych punktów”. Są rozsiane od Syrii aż po Mozambik i nie da się zapobiec powstawaniu kolejnych rozpadlin.

Geolog David Adede powiedział, że somalijska płyta tektoniczna oddziela się od nubijskiej. Każdego roku jest to kilka milimetrów. Sytuację pogorszyły jednak lokalne powodzie. Woda przedostała się do gruntu i spowodowała gwałtowne pęknięcia.

ZOBACZ TEŻ: Ludzkość nie pochodzi z Afryki, tylko z Europy 

Trwa naprawa drogi Mai-Mahiu-Narok – poinformowało CRBC SGR Head Office na swoim Twitterze.

Natura rządzi się swoimi prawami, więc musimy nadążyć za nią z badaniami. Droga została zniszczona z powodu aktywności wulkanicznej po raz kolejny – napisał w mediach społecznościowych założyciel Kenya Insights Kenya West.

Ludzie wyprowadzają się z wioski Karima z powodu aktywności wulkanicznej  - poinformowało Citizen TV Kenya na Twitterze.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy odkryli zatopiony kontynent. Nazywa się Mauritia

Zagłosuj

Czy twoim zdaniem Afryka się rozpadnie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze