Duchowny skazany za tuszowanie gwałtów na dzieciach. "Chciał chronić Kościół"

Wojciech Kozicki
22.05.2018  11:58
Philip Wilson Australia kościół afera skandal dzieci molestowanie pedofilia skala
Philip Wilson Australia kościół afera skandal dzieci molestowanie pedofilia skala Fot: East News/Australian Broadcasting Corporation/Associated Press

Może otrzymać bardzo niski wyrok.

Afera pedofilska w Kościele. Jak podaje BBC.com, 67-letni australijski katolicki duchowny Philip Wilson został uznany winnym. Miał tuszować gwałty księży na dzieciach w Nowej Południowej Walii w latach 70. Arcybiskup Adelaide nie przyznał się do winy, ale wymiar kary będzie ogłoszony w czerwcu. Może spędzić za kratami maksymalnie 2 lata.

Duchowny twierdził, że o niczym nie wiedział, ale sąd w to nie uwierzył. Bardziej wiarygodne okazały się dla niego zeznania byłego ministranta Petera Creigha, który padł ofiarą księdza Jamesa Fletchera. Został skazany w 2004 roku. Usłyszał 9 zarzutów molestowania dzieci. Odsiedział jednak w więzieniu jedynie 2 lata, bo zmarł. Sąd uznał, że Wilson wiedział o jego czynach.

ZOBACZ TEŻ: Wierni płacili na kościół, a ksiądz kupił sobie super samochód

Oskarżony był świadomy tego, co usłyszał. Chciał jednak chronić Kościół i swoją reputację – powiedział sędzia Robert Stone. (BBC.com)

Creigh twierdzi, że w 1976 roku zwierzył się arcybiskupowi z tego, co przeżył. Podejrzany oświadczył, że nie pamięta takiej rozmowy. Zeznania złożyła również inna ofiara Fletchera, która miała 11 lat, gdy ją skrzywdził. Twierdzi, że powiedziała o wszystkim Wilsonowi w konfesjonale, a on kazał jedynie odmówić pokutę za kłamstwa.

Ten wyrok pokazuje hipokryzję i oszustwa Kościoła oraz to jak nadużywa zaufania wiernych – skomentował Peter Creigh. (BBC.com)

Prawnicy Wilsona zamierzają walczyć o zmniejszenie wymiaru kary. Argumentują to chorobą duchownego. Ma cierpieć na Alzheimera. Powiedział, że jest „ rozczarowany” wyrokiem sądu.

Peter Craigh powiedział, że to ważny dzień dla wszystkich ofiar, gdy arcybiskup został skazany za ukrywanie pedofilii w Kościele - napisała dziennikarka Nancy Notzon na swoim Twitterze. 

ZOBACZ TEŻ: Polski duchowny i pałac za miliony

Pedofilia w Kościele

Jak napisało BBC.com, w 2017 roku ujawniono skalę molestowania dzieci przez duchownych w Australii. Okazało się, że 7 procent z nich dopuszczało się czynów pedofilskich w latach 1950-2010. Sprawa dotyczy ponad 100 australijskich instytucji katolickich. Royal Commission into Institutional Responses to Child Sex Abuse podaje, że aż 4440 osób przyznało, że padało ich ofiarą w latach 19080-2015. Średnia wieki molestowanych dziewczynek to 1o, 5, a chłopców 11,5

Do molestowania dochodziło nawet na lekcjach w katolickich szkołach podczas zajęć. Pozostali uczniowie byli proszeni, po prostu nie patrzeć.

ZOBACZ TEŻ: Takie cuda u Rydzyka w garażu

Zagłosuj

Czy sądzisz, że 2 lata więzienia to odpowiedni wyrok?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze