Ksiądz zbiera na organy. Chce, by miasto zapłaciło pół miliona

Wojciech Kozicki
05.11.2018  14:00
zbieranie na tacę w kościele
zbieranie na tacę w kościele Fot: MONKPRESS/East News

Remont organów w zabytkowym kościele w Katowicach wymaga pieniędzy. Koszty są tak ogromne, że proboszcz postanowił zwrócić się o pomoc do radnego miasta. Czy w budżecie miasta znajdzie się potrzebne pół miliona złotych? Nie wszyscy chcą, by kościół dostał publiczne pieniądze.

Jak podaje portal infokatowice.pl, parafia pw. św. Józefa w Katowicach potrzebuje pieniędzy na organy. Ksiądz Jerzy Słota postanowił prosić o pomoc lokalnych polityków, bo parafia jest za biedna, by udźwignąć taki wydatek.

Chciał, by remont organów piszczałkowych sfinansował Miejski Konserwator Zabytków. Józef Zawadzki z Forum Samorządowego złożył wniosek do władz miasta, by zdobyć fundusze na naprawę organów. Tymczasem prezydentem został Marcin Krupa (Forum Samorządowe, poparcie PiS).

Niektórzy internauci krytycznie podchodzą do finansowania takiego remontu z publicznych pieniędzy. Twierdzą jednak, że byłoby to możliwe pod pewnymi warunkami.

Spoko, ale organy przechodzą na własność miasta, a kuria sfinansuje pensję kustosza, który będzie doglądał piszczałek – uważa Wojciech. (facebook.com/PRO Ateizm)

Nie wiem, czy ktoś ma większe zasługi dla ateizacji kraju, niż Kościół katolicki – podejrzewa Piotr. (facebook.com/PRO Ateizm)

Czy w budżecie miasta znajdą się pieniądze na wspomniany remont? Potrzeba ok. 500 tys. złotych. Decyzja zapadnie do końca listopada przy okazji prac nad budżetem na 2019 rok.

ZOBACZ TEŻ: Ile Kościół kosztuje Polaków? Szokujące kwoty

Przeczytaj więcej
Komentarze