Kolejne zaostrzenia w zakazie handlu. Utrudnią zakupy nawet w soboty?

Magdalena Kulej
28.06.2018  10:23
Kolejne zaostrzenia w zakazie handlu. Utrudnią zakupy nawet w soboty?
Kolejne zaostrzenia w zakazie handlu. Utrudnią zakupy nawet w soboty? Fot: East News

Związkowcy chcą chronić pracowników.

Szykują się zaostrzenia w ustawie ograniczającej handel w niedziele. Przepisy mają zostać zmienione jeszcze w tej kadencji Sejmu – zapowiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zakaz handlu w niedziele - zmiany 

Jak donosi portal money.pl, z wiceministrem spotkali się związkowcy „Solidarności”, których głównym pomysłem jest przedłużenie doby niehandlowej z 24 do 31 godzin. Zakaz handlu miałby więc obowiązywać już od 22:00 w sobotę do 5:00 rano w poniedziałek.

To odpowiedź na działania sieci, których pracownicy pracują w soboty do północy, a do pracy wracają o tej samej godzinie w poniedziałek. Jak twierdzi wiceminister, takich pracowników trzeba chronić.

Boimy się, że to się będzie rozszerzało, dlatego proponujemy zapisanie w ustawie, które będą dobę rozszerzały od godziny 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek. Nie jest to wielka nowość. Na Zachodzie ustawy tak właśnie są skonstruowane i tak właśnie niedzielna doba pracownicza funkcjonuje - przekonywał przewodniczący pracowniczej Solidarności Alfred Bujara. (money.pl)

Ustawa będzie żyła, to jest proces ciągły. (…) Badania, które zostały przeprowadzone, pokazują, że odbiór ograniczenia handlu w niedziele jest pozytywny – skomentował wiceminister Szwed. (wiadomoscihandlowe.pl)

Jak dodaje, projekt nowelizacji poznamy być może już jesienią tego roku.

Zagłosuj

Popierasz zakaz handlu w niedziele?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze