Niesamowite zjawisko na niebie! Do Ziemi zbliżają się 2 komety

Magdalena Kulej
07.09.2018  11:33
Niesamowite zjawisko na niebie! Do Ziemi zbliżają się 2 komety
Niesamowite zjawisko na niebie! Do Ziemi zbliżają się 2 komety Fot: EAST NEWS

Do ich podziwiania nie będzie nawet potrzeba specjalistycznego sprzętu.

Lato 2018 roku obfituje w wyjątkowe zjawiska na nocnym niebie. Po wielkiej opozycji Marsa, zaćmieniu Księżyca i nocy spadających gwiazd, przyszedł czas na nie mniej spektakularne zjawiska.

Do Ziemi zbliża się para bardzo jasnych komet – poinformowała stacja TVN Meteo. Już wkrótce widowisko będzie można zobaczyć na własne oczy. Do podziwiania komet nie będzie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczą lornetki i bezchmurna noc.

Kometa 21P/Giacobini-Zinner – wrzesień 2018

Pierwsza z nich to kometa 21P/Giacobini-Zinner odkryta w 1990 roku. Jak każda kometa tego typu składa się z lodu, pyłu, skał i zamrożonych gazów.

Jak informuje serwis AstroFlesz, 21P/Giacobini-Zinner to obiekt o średnicy 2 tysięcy kilometrów.

Kiedy można ją będzie zobaczyć? Już w nocy z 10 na 11 września. Około godziny 2.00 kometa znajdzie się w odległości 58,5 milionów kilometrów od Ziemi. To mniej więcej tyle, ile dzieliło Ziemię i Marsa pod koniec lipca.

Warunki widoczności będą bardzo dobre. Kometa będzie na tyle jasna, że do jej podziwiania wystarczy lornetka, choć to dopiero teleskop pozwoli nam na zobaczenie komety niemal w pełni.

Kometa 46P/Wirtanen – wrzesień i grudzień 2018

Na tę drugą będzie trzeba poczekać nieco dłużej. Ale warto, bo kometę 46P/Wirtanen będzie można dostrzec gołym okiem.

Odkryta w 1947 roku 46P/Wirtanen zbliży się do Ziemi we wrześniu, ale wtedy jeszcze nie będzie zbyt dobrze widoczna. Ciekawe zjawisko zapowiada się natomiast w grudniu.

17 grudnia 46P/Wirtanen znajdzie się w odległości 11,6 miliona kilometrów od naszej planety. Jak podkreśla AstroFlesz, tak blisko Ziemi nie była jeszcze nigdy. Pojaśnieje wówczas do jasności pozwalającej dostrzec ją nawet bez lornetki.  

46P/Wirtanen
46P/Wirtanen Fot: Youtube.com/AstroFlesz

Zobacz, jak wyglądało Zaćmienie Księżyca 2018

Przeczytaj więcej
Komentarze