Czy do Układu Słonecznego wleciało UFO? Zagadka rozwiązana

Wojciech Kozicki
04.07.2018  03:56
Oumuamua kometa planetoida ufo statek kosmiczny kosmos kosmici
Oumuamua kometa planetoida ufo statek kosmiczny kosmos kosmici Fot: East News /AFP PHOTO/EUROPEAN SOUTHERN OBSERVATORY/M. Kornmesser

Obiekt z przestrzeni międzygwiezdnej dziwnie się zachowuje.

Oumuamua to tajemniczy kosmiczny obiekt, który odkryto w Układzie Słonecznym w 2017 roku przy pomocy teleskopu Pan-STARRS 1. Początkowo sądzono, że „kosmiczne cygaro” to planetoida. Naukowcy zwrócili jednak uwagę na nietypowy kształt obiektu – jest 10 razy dłuższy niż szerszy. Odkryto również, że pokrywa go coś przypominającego organiczny pancerz.

Statek obcych czy kometa?

Grupa badaczy pod przewodnictwem Marco Michelliniego (Europejska Agencja Kosmiczna) zainteresowała się prędkością z jaką porusza się Oumuamua. Mknie zbyt szybko (12 tys. km/h) jak na same siły grawitacyjne. Pojawiły się podejrzenia, że może być to statek kosmiczny niczym z „Battlestar Galactica” i wkrótce ludzkość spotka się z pozaziemską inteligencją. Sprawdzano nawet, czy nie wysyła sygnałów radiowych.

Jak podaje nature.com, zagadka została rozwiązana, spotkanie z kosmitami nie dojdzie do skutku. Okazało się, że Oumuamua to kometaz przestrzeni międzygwiezdnej. Nie widziano po prostu jej warkocza. Ogromna prędkość może wynikać z ogrzewania słonecznego, która uwalnia gaz z obiektu.

ZOBACZ TEŻ: Oumuamua to „pierwszy posłaniec z kosmosu”

Zagłosuj

Czy wierzysz w istnienie kosmitów?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze