Gigantyczna kometa blisko Ziemi. Należy „spodziewać się niespodziewanego”.

Wojciech Kozicki
09.08.2018  11:13
kometa koniec świata kosmiczny hulk PanSTARRS
kometa koniec świata kosmiczny hulk PanSTARRS Fot: Youtube.com

"Kosmiczny Hulk" nadlatuje. Będzie widoczny gołym okiem.

Nadlatuje „Kosmiczny Hulk”. Gigantyczna kometa PanSTARRS C/2017S3 będzie widoczna 9 sierpnia na niebie. Zyskała swój przydomek, bo świeci na zielono, a właściwie odbija światło. Takiego właśnie koloru był Bruce Banner/Hulk z komiksów Marvela “The Incredible Hulk”.

Reakcja chemiczna na komecie

Zielona poświata to efekt reakcji chemicznej. Cząsteczki węgla i cyjanek na powierzchni komety zostają zjonizowane przez światło słoneczne.

ZOBACZ TEŻ: Przepowiednie Nostradamusa. Czy jego wizje się sprawdzają?    

Koniec świata odwołany, zagłady ludzkości nie będzie. Jak podaje tech.wp.pl, kometa przeleci 113,4 miliona kilometrów od Ziemi. W kosmicznej skali to nie tak wiele. Nie trzeba więc mieć teleskopu, by ją zobaczyć, ale wskazane są takie urządzenia jak np. lornetka.

ZOBACZ TEŻ: Asteroida 99942 Apophis. Data końca świata wyznaczona?

Kometa blisko Ziemi

Im bliżej Słońca, tym bardziej kometa się rozpada. Jeśli jednak ktoś chciałby oglądać ją gołym okiem, musi poczekać do 15 i 16 sierpnia, gdy oddali się nieco od gwiazdy. Wtedy też znajdzie się najbliżej Ziemi i przetnie orbitę Merkurego.

Jak informuje bustle.com, kometę otacza aureola gazowego obłoku (jest dwa razy większa od Jowisza). Jest dość niestabilny. Gaz, ogrzewany przez Słońce, może skutkować nagłym „katapultowaniem” komety. Magazyn „Sky and Telescope” sugeruje, by „spodziewać się niespodziewanego”

ZOBACZ TEŻ: Asteroida Bennu uderzy w Ziemię? NASA ma niezwykły plan ratunkowy

Zagłosuj

Czy wierzysz w przepowiednie końca świata?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze