Koniec świata - nowa teoria naukowców. Zaskakujące zagrożenie dla Ziemi

Wojciech Kozicki
29.08.2018  13:53
koniec świata fale grawitacyjne czarna dziura
koniec świata fale grawitacyjne czarna dziura Fot: Pixabay.com

Fizycy twierdzą, że apokalipsa nastąpi w mgnieniu oka. Niektórzy traktują jednak ich teorię z przymrużeniem oka.

Koniec świata. Kometa, asteroida, inwazja kosmitów lub biblijna apokalipsa to popularne scenariusze. Niektórzy wierzą nawet, że jest już wyznaczona data końca świata. Fizycy Frans Pretorius (Princeton University) i William East (Perimeter Institute for Theoretical Physics in Canada) mają jednak zaskakującą teorię. Ich zdaniem Ziemia prawdopodobnie zostanie zniszczona przez fale grawitacyjne. Istnieje ryzyko, że pochłonie ją czarna dziura.

Czarna dziura i koniec świata?

Do katastrofy dojdzie, gdy nastąpi potężne zderzenie fal grawitacyjnych. Wspomniani fizycy twierdzą, że wówczas powstałaby czarna dziura, która doprowadziłaby do zagłady planety. Ich zdaniem, gdyby do takiej kosmicznej katastrofy doszło w pobliżu Ziemi, ludzie od razu dowiedzieliby się o zagrożeniu i zginęliby niemal natychmiast.

Ziemia rozciągnęłaby się na tysiące kilometrów, wszystko uległoby zniszczeniu. To byłby koniec życia na Ziemi – ostrzega astrofizyk Vitor Cardoso z Uniwerystetu Lizbońskiego. (.sciencealert.com)

Jak podaje sciencealert.com, Ziemianie są bezpieczni. W naszej części kosmosu nie ma wystarczającej ilości energii, by powstała czarna dziura. Jest jednak ryzyko, że odpowiednio silne fale grawitacyjne istnieją, a naukowcy jeszcze o nich nie wiedzą.

Wpadnięcie do czarnej dziury

Okazuje się, że czarne dziury nie muszą być jedynie synonimem śmierci i zagłady. Badacze z Berkley University mają nową teorię, którą opisali na łamach „Physical Review Letters”. Ich zdaniem wpadnięcie do czarnej dziury dałoby niezwykłą moc, a życie byłoby w stanie tam przetrwać.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy stworzyli czarną dziurę w laboratorium

Zagłosuj

Czy wierzysz w przepowiednie końca świata?

Liczba głosów:

Tak wyglądałoby wessanie do czarnej dziury:

Przeczytaj więcej
Komentarze