Nowy obowiązek dla kierowców. Rząd wprowadzi zmianę przepisów

Wojciech Kozicki
18.04.2018  09:37
Karetka korytarz życia przepisy drogowe
Karetka korytarz życia przepisy drogowe Fot: East News/PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Jeśli ktoś się nie zastosuje, będzie surowo ukarany.

Praca służb ratunkowych na drogach i autostradach jest niejednokrotnie utrudniona z powodu korków i kierowców, którzy nie przepuszczają pojazdów uprzywilejowanych. Jak podaje radiozet.pl, Ministerstwo Infrastruktury wkracza do akcji. W planach (2018-2019 rok) jest nowy przepis i koncepcja „korytarz życia”. Podobne rozwiązanie już funkcjonuje w krajach europejskich.

Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy – zapowiedział  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. (gazetawroclawska.pl)

Jak reagują kierowcy, gdy słyszą sygnał karetki? Albo stają dęba, albo starają się za wszelką cenę zatrzymać – powiedział wrocławski ratownik medyczny Kacper Mazurkiewicz. (gazetawroclawska.pl)

Gdy przepis wejdzie w życie, służby ratunkowe mają szybciej docierać do poszkodowanych w wypadkach. Każdy kierowca jadący lewem pasem będzie zobligowany do zjechania na lewą stronę na pas zieleni. Kierowcy ze środkowej i prawej części jezdni będą zjeżdżać na prawo. Jeśli tego nie zrobią, posypią się mandaty.

karetka korytarz życia przepisy drogowe
karetka korytarz życia przepisy drogowe Fot: East News/WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Prawo o ruchu drogowym, korytarz życia i apteczki w samochodach

Serwis autokult.pl przypomina, że prawo o ruchu drogowym zobowiązuje każdego uczestnika ruchu do przepuszczenia pojazdu uprzywilejowanego. Dotyczy to także pieszych. Jeśli jednak ktoś się do tego nie stosuje nie grożą mu żadne kary.

Ministerstwo Infrastruktury weźmie się również za apteczki samochodowe. Będą one obowiązkowe w każdym pojeździe.

Do końca roku mają być znane szczegóły odnośnie nowych wymogów i przepisów. Jak podaje gazetawroclawska.pl, trzeba przygotować koncepcję wdrożenia nowego pojęcia do obowiązujących przepisów i przygotować propozycje zmian legislacyjnych.

ZOBACZ TEŻ: Ratownicy na interwencji. Ambulans komuś przeszkadzał

Wypadek i korytarz życia na polskiej autostradzie:

Korytarz życia – spot informacyjny

karetka korytarz życia
karetka korytarz życia Fot: East News/PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Zagłosuj

Czy korytarz życia powinien być obowiązkowy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze