Kosmiczna wpadka w „Wiadomościach”. Danuta Holecka zabłysnęła (nie)wiedzą

Magdalena Kulej
04.09.2018  13:58
wiadomosci tvp wpadka
wiadomosci tvp wpadka Fot: Screen wiadomosci.tvp.pl

... tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Zaledwie kilka dni temu minister nauki Jarosław Gowin podjął decyzję o skreśleniu astronomii z listy dyscyplin naukowych, a dowody na to, jak ważna jest ta dziedzina pojawiają się same. Na żywo - na antenie TVP.

Bo to w „Wiadomościach” TVP brak wiedzy z obszaru astronomii zaprezentowała Danuta Holecka.  W niedzielnym, głównym wydaniu „Wiadomości” prezenterka zapowiedziała materiał na temat Zlotu Miłośników Astronomii Delta Optical AstroShow 2018, który odbył się w miniony weekend w Gniewie.

W krótkiej wypowiedzi Holecka popełniła jednak sporą gafę, którą widzowie wychwycili  błyskawicznie.

Jowisz, Saturn, Mars, Neptun, Uran oraz Księżyc - nazwy planet znane są wszystkim – zaczęła na wizji Holecka.

A jednak nie wszystkim. 

Bo Kopernik była kobietą, a Księżyc… planetą

Problem w tym, że, jak wiemy ze szkoły, Księżyc - naturalny satelita Ziemi - planetą wcale nie jest.  Wpadka w „Wiadomościach” nie umknęła uwadze czujnych widzów, którzy w sieci wyrażają swoje zdumienie brakiem podstawowej wiedzy prezenterki.

Proszę mi powiedzieć, którą planetą od ziemi jest Księżyc? - pyta na Twitterze Szymon. (twitter.com/Szymon_Opo)

Medialnym funkcjonariuszom "dobrej zmiany" z okazji rozpoczęcia roku szkolnego proponuję powrót do ław szkolnych. Wczoraj D.Holecka nazwała księżyc planetą... - pisze Jan. (twitter.com/janowak3)

Ależ ten @Jaroslaw_Gowin jest skuteczny! Ledwie zaplanował wykreślenie astronomii z listy dyscyplin naukowych, a już @DHolecka uznała księżyc za planetę! - komentuje kolejny internauta. (twitter.com/@PrawakL)

ZOBACZ TEŻ: Wpadka w "Kole fortuny" 

Przeczytaj więcej
Komentarze